Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła w środę (10 kwietnia) program finansowania in vitro. Rząd zamierza przeznaczyć na to prawie 3 mld zł. Wsparcie finansowe zaplanowano do 2028 roku. Pary mogą starać się o wsparcie od 1 czerwca.
Program finansowania in vitro w Polsce
Głównym celem programu, jest równy dostęp do in vitro dla par mających problem z niepłodnością. Minister zdrowia powiedziała w środę, że program finansowania in vitro będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku. A na jego finansowanie rząd przeznaczy łącznie 2,5 miliarda złotych.
Szpital Rydygiera w CKD w Łodzi. Ginekologia, położnictwo i neonatologia na 16 piętrze
Przywracamy dzisiaj nadzieję, a właściwie dajemy realną szansę tym wszystkim, którzy chcą zostać rodzicami, żeby mogli mieć, urodzić, swoje własne dziecko. Zapewniamy określone świadczenia ze środków NFZ i ze środków budżetowych, z programu in vitro, kompleksową opiekę nad parą, a przede wszystkim nad kobietą – mówiła Izabela Leszczyna, minister zdrowia.
Finansowanie in vitro – dla kogo
Nową procedurą, która nie miała finansowania publicznego, jest pobieranie i przechowywanie gamet od pacjentów przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Dotyczy to kobiet do 40. roku życia i mężczyzn do 45. roku życia. To pierwszy raz, kiedy finansowanie jest praktycznie pełne i gwarantuje otrzymanie serwisu medycznego – mówi prof. Robert Zygmunt Spaczyński, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.
Program finansowania in vitro obejmuje sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – w tym do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia.
Leczenie niepłodności w Łodzi. 2,4 mln zł z budżetu województwa
Minister zdrowia podczas konferencji przekazała także, że z programu mogą skorzystać również te pary, które nawet wcześniej korzystały z innych programów finansowanych z samorządów bądź wcześniejszego programu rządowego. Co istotne, ten program finansowania in vitro to nie współfinansowanie do procedury, a całkowite finansowanie.
W Łodzi otwarto Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. To jedyny taki ośrodek w kraju