piątek, 19 lipca 2024

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie miała nowy zarząd. Poprzedni został odwołany

Udostępnij

Nowa rada nadzorcza odwołała we wtorek (9 kwietnia) zarząd ŁSSE. Przez osiem lat w zarządzie były dwie osoby: prezes Marek Michalik oraz wiceprezes Agnieszka Sygitowicz. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie miała zatem nowy zarząd, który zostanie wyłoniony w konkursie. Podczas ostatniej swojej konferencji prasowej odchodzący zarząd podsumował osiem lat pracy. Wydano ponad 370 zezwoleń i decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców oraz zanotowano 19 mld zł deklarowanych przez firmy nakładów inwestycyjnych i przeszło 11 tys. nowych miejsc pracy.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna z nowym zarządem

W raporcie zamknięcia z działalności w latach 2016-2023, który odchodzący zarząd przedstawił podczas konferencji prasowej, opisano między innymi, że przez 8 lat wydano 372 zezwolenia oraz decyzje o wsparciu dla przedsiębiorców, podczas gdy od początku istnienia strefy do 2016 roku było ich 284.

To był bardzo intensywny czas. Z firmy, która miała właściwie jeden element działania, czyli przyciąganie inwestorów do regionu, stworzyliśmy firmę, która ma kilkanaście pól działalności, co dobrze rokuje na przyszłość, w szczególności po 2026 roku, kiedy strefy ekonomiczne kończą swoją działalność i rząd będzie musiał podjąć decyzję, co dalej z tymi spółkami – powiedział Marek Michalik.

Wśród największych w historii ŁSSE zagranicznych inwestorów była japońska firma Daikin, której zakład powstaje w Ksawerowie i ma oferować pracę dla 3 tys. osób oraz Miele Technika, które zainwestowało w powstanie fabryki 200 mln zł i zatrudniło 350 nowych pracowników. Prezesi mówili także o powstałej w 2018 roku Polskiej Strefie Inwestycji, która miała wpływ na rozwój ŁSSE, a także o parku przemysłowym o powierzchni 30 ha w Ksawerowie pod Łodzią. Mówili także o planach, które wykorzystać może nowy zarząd, mianowicie nowe kolejne tereny inwestycyjne m.in. w Woli Krzysztoporskiej, Bratoszewicach i Koninie, a także rozbudowa hal magazynowych przy ul. Stokowskiej w Łodzi.

ŁSSE to także programy dla małych i średnich przedsiębiorców, jak Strefa RozwoYou, dzięki któremu 13 tys. firm skorzystało ze wsparcia na rozwój kompetencji swoich pracowników.

W tym roku ogłaszamy wersję 3.0 programu Strefy RozwoYou i kolejne 20 mln zł trafi do przedsiębiorców na szkolenia, kursy kompetencyjne, studia podyplomowe z dofinansowaniem do 80 proc. Tym razem także dla dużych przedsiębiorstw, co jest kluczową zmianą – mówiła Agnieszka Sygitowicz.

Innym dużym programem wsparcia w ŁSSE był Re_Open UK, z którego blisko 70 mln euro trafiło do ponad 640 firm z całej Polski, które ucierpiały przez brexit. Co więcej, przy łódzkiej strefie działa Technikum Automatyki i Robotyki oraz Centrum Kreatywności Fabryka – miejsce stworzone na potrzeby startupów, designerów, projektantów, rzemieślników, artystów.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna w rankingu dziennika Financial Times była w dziesiątce najlepszych stref na świecie. Michalik zwrócił także uwagę na znaczny wzrost kapitału własnego spółki ŁSSE, który w 2015 r. wynosił 93,1 mln zł, a w 2023 – 184,9 mln zł.

Kino samochodowe w Łodzi. Specjalny projekt Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P