niedziela, 19 maja 2024

Awaria Blika. Banki informują, że nie można płacić Blikiem

Udostępnij

Awaria Blika w środę (10 kwietnia) spowodowała, że nie można dokonywać płatności tym sposobem. mBank poinformował o tym na Facebooku. Bank przekazał, że problemy występują po stronie operatora usługi, czyli Blika. Trwają „intensywnie” prace nad usunięciem awarii.

Awaria Blika

Blik to system płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. To mBank w swoich mediach społecznościowych umieścił informację o awarii Blika.
Awaria Blika wystąpiła prawdopodobnie w godzinach przedpołudniowych w środę. Tak wynika z informacji dostępnych na stronie serwisu Downdetector, który gromadzi informacje o tego typu problemach.Przedstawiciele Blika poinformowali, że „odnotowują czasowe problemy z realizacją transakcji i intensywnie pracują nad tym, aby usługa działała bez zakłóceń”.

Płatności mobilne Blik

Blik zyskuje w Polsce na popularności. Od stycznia do grudnia 2023 roku zrealizowano niemal 1,8 mld transakcji o wartości blisko ćwierć biliona złotych, a od początku działania systemu wykonano ich ponad 4,5 mld wartych 614,4 mld złotych.

W minionych dwunastu miesiącach najwięcej transakcji odnotowano w e-commerce – 921 mln, czyli co druga transakcja. Drugą najchętniej wykorzystywaną usługą Blika były przelewy na telefon. Użytkownicy zlecili ich ponad 415 mln, czyli o 71 proc. więcej niż rok wcześniej. Na koniec grudnia 2023 roku z Blika aktywnie i regularnie korzystało 15,8 mln osób.

Opłata za Blik

Dotychczas Blik był darmowy. Jednak mBank poinformował, że od 4 czerwca 2024 roku wprowadza opłatę za wypłaty Blikiem z bankomatów. Wyniesie ona tyle samo, ile za wypłatę kartą. Koszt to 5 zł.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości