niedziela, 19 maja 2024

Program „Aktywny rodzic” przyjęty. Dopłaty dla rodziców, w tym „babciowe”. Jakie zasady?

Udostępnij

Rząd przyjął we wtorek (9 kwietnia) projekt ustawy z programem „Aktywny rodzic”. Zakłada on wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym „babciowe”. Projekt trafi teraz do prac w Sejmie.

Babciowe dla rodziców

Program ma objąć około pół miliona rodzin. Rozwiązania zostały przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi o aktywizację rodziców, którzy dzięki wsparciu finansowemu, będą mogli wrócić do pracy. Projekt ustawy przyjęty przez rząd zakłada wypłatę trzech świadczeń z programów: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” oraz „aktywnie w domu”.

Każde dziecko w Polsce do 35. miesiąca życia włącznie będzie mogło liczyć na pomoc państwa, bez wyjątku – mówił podczas konferencji prasowej Donald Tusk.

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy”, czyli babciowe, to 1500 złotych miesięcznie dla aktywnych zawodowo rodziców, wychowujących dziecko od 12. do 35. miesiąca życia. Rząd w ten sposób pomoże rodzicom, którzy mają małe dziecko i chcą być aktywni zawodowo. Przez 24 miesiące rodzice dzieci w wieku żłobkowym będą mogli pobierać 1500 zł. Z wyższej dopłaty będą mogli skorzystać rodzice dzieci z niepełnosprawnościami – to 1900 zł miesięcznie.

Jeżeli rodzice chcą powierzyć dziecko opiece babci, cioci, dziadkowi albo niani, dostaną na to 1500 zł wsparcia od państwa. Warunkiem jest aktywność zawodowa – mówiła minister Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo opłacane przez państwo.

Zakaz prac domowych w szkołach, ale jest wyjątek. Obowiązują nowe przepisy

Kolejna propozycja to świadczenie „aktywnie w żłobku” . Świadczenie to wynosić będzie do 1500 zł lub do 1900 zł na dziecko z niepełnosprawnościami, w zależności od kosztów żołbka. Ta dotacja zastąpi obecne 400 złotych dopłaty za pobyt dziecka w wieku do 3 lat w żłobku czy klubie dziecięcym.

Program zakłada także wypłatę trzeciego świadczenia – „aktywnie w domu”. Na to wsparcie finansowe mogą liczyć także rodzice, którzy zdecydowali się pozostać w domu, aby zaopiekować się dzieckiem.

Także rodzice, z których jedno nie chce albo nie może pójść do pracy, otrzymają wsparcie finansowe. To 500 zł, które inaczej niż w przeszłości będzie wypłacane na każde dziecko, a nie wyłącznie na drugie i kolejne – zapewnił Donald Tusk.

Premier zaznaczył, że liczy na pozytywny wpływ tych rozwiązań na zwiększenie dzietności. Programy mają być dostępne od 1 października. Projekt ustawy przyjęty przez rząd trafi teraz pod obrady Sejmu. Roczny koszt tych rozwiązań to 8,9 mld. zł.

W Łodzi otwarto Centrum Onkologii Kobiet Ciężarnych. To jedyny taki ośrodek w kraju

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości