wtorek, 16 lipca 2024

Zakaz prac domowych w szkołach, ale jest wyjątek. Obowiązują nowe przepisy

Udostępnij

W życie weszło rozporządzenie, zgodnie z którym w klasach I-III szkół podstawowych nie zadaje się prac domowych. To nie ostatnie zmiany. 15 kwietnia rozpoczynają się konsultacje w sprawie zmian w podstawie programowej.

Zakaz prac domowych

Z początkiem kwietnia w klasach I-III szkół podstawowych jest zakaz prac domowych. W nowych przepisach wprowadzono jeden wyjątek, a chodzi o ćwiczenia usprawniające motorykę małą. W starszych klasach szkół podstawowych nie ma obowiązku odrabiania zadanych prac domowych, a nauczyciele nie mogą wystawiać za nie ocen. O zmianach mówiła podczas konferencji prasowej w środę (3 kwietnia) Barbara Nowacka, minister edukacji.

To jest jedna z tych zmian, o której mówiliśmy już w czasie kampanii wyborczej. To jest też jedna z tych zmian, które były bardzo oczekiwane przez środowiska rodziców i środowiska młodych osób. Wielokrotnie alarmowały, że polskiej szkole potrzebne są zmiany, oddech, potrzebna jest troska o dobro dziecka, o jego dobrostan, czas na rozwój, jego czas na dobrą i głęboką edukację – powiedziała Barbara Nowacka, minister edukacji.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest w opozycji to tej zmiany. Środowisko nauczycieli zwraca uwagę, że zakaz prac domowych ingeruje w autonomię nauczyciela.

Odebranie nauczycielowi prawa do wyboru stosowanych przez niego metod dydaktycznych stanowi ingerencję w autonomię nauczyciela. Podważa jego kompetencje i ogranicza możliwość realizacji celów dydaktycznych w sposób uznany za najwłaściwszy wobec potrzeb i możliwości uczniów. Zamiast likwidować prace domowe, należy je ograniczyć oraz czynić z nich lepsze narzędzie nauki – czytamy w opinii ZNP do proponowanych zmian, pod którą podpisana jest Urszula Woźniak, wiceprezes ZNP.

.

Zakaz prac domowych to jednak nie jedyne zmiany w polskim systemie edukacji, a w zasadzie dopiero ich początek. Ministerstwo już kilka miesięcy temu zapowiedziało zmiany podstawy programowej. Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się 15 kwietnia. Zapowiedziała je również w środę, 3 kwietnia, Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Do końca czerwca planowane jest przyjęcie rozporządzeń, które pozwolą wprowadzić zmiany od nowego roku szkolnego, czyli od 1 września.

Rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli w Łodzi. Ponad 17 tysięcy miejsc dla dzieci

To, co jest pewne w kwestii zmian podstawy programowej, to likwidacja przedmiotu Historia i Teraźniejszość dla nowych roczników od przyszłego roku szkolnego. W zamian zostanie wprowadzony nowy przedmiot dotyczący edukacji obywatelskiej.

Największym problemem z HIT-em było to, że on nie przedstawiał faktów tylko wartościował pewne rzeczy. Nie pozwalał młodym ludziom wyrobić sobie własnego zdania na pewne fakty, ale przede wszystkim tam zniknął pierwiastek tego, co nazwalibyśmy edukacją obywatelską – mówi Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji.

Kolejna pewna zmiana to 12 godzin zajęć z pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazuje, że nowa podstawa programowa będzie obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową, która ma wejść w życie od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych.

Podwyżki dla nauczycieli w Łodzi. 18 mln zł z budżetu miasta

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P