Piknik Wolności w Łodzi - wspomnienia czasów PRL i pierwszych wolnych wyborów w Polsce

Piknik Wolności w Łodzi - wspomnienia czasów PRL i pierwszych wolnych wyborów w Polsce

Piknik Wolności zorganizowany został w niedzielę (2 czerwca) w łódzkim pasażu Rubinsteina. Na wydarzenie poświęconym obchodom 30-lecia pierwszych, wolnych wyborów w Polsce przyszło kilkuset łodzian. Wszyscy mogli nie tylko powspominać na poważnie czas transformacji ustrojowej w Polsce, ale i z rozrzewnieniem wrócić pamięcią do tego, co wszystkim kojarzy się z PRL-em.

Piknik Wolności i manifestacja

Jedną z przygotowanych atrakcji była zaimprowizowana manifestacja, w czasie której grupa krasnali klepała biedę. Oczywiście, protestujący zostali rozpędzeni przez milicjantów.

Najmłodsi uczestnicy z radością odbierali od organizatorów watę cukrową, wafle przekładane kremem, a wszystko popijali wodą sodową wprost z saturatora.

Podróż w czasie

Dorośli mogli skosztować produktów, które nierozłącznie kojarzą się z PRL-em. Były więc ogórki kiszone oraz chleb ze smalcem. Nie brakowało widzów przy stolikach, na których ustawiono eksponaty z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Wielu chętnych przymierzało fartuszki szkolne, które jeszcze pod koniec lat 80. uczniowie obowiązkowo nosili w polskich szkołach. Skoro były fartuszki, nie mogło na Pikniku Wolności zabraknąć i prawdziwej woźnej, która sprawdzała, czy tarcza jest do fartuszka przyszyta, czy tylko przypięta agrafką.

Niegrzeczni uczniowie zasiadali w oślej ławce albo musieli klęczeć na woreczkach z grochem.

Piknik Wolności na poważnie

Na pikniku nie zabrakło też chwili skupienia nad czasem naszej transformacji. O współczesnej historii można było porozmawiać z przedstawicielami Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a na porozstawianych sztalugach wywieszono plakaty wyborcze z 1989 roku.

Chór Dziecięcy Miasta Łodzi przygotował na Piknik Wolności specjalny koncert. Oczywiście, jego punktem kulminacyjnym było wykonanie utworu „Mury” autorstwa Jacka Kaczmarskiego.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.