wtorek, 21 maja 2024

Nowe zgłoszenia o pedofilii w łódzkim kościele

Udostępnij

Metropolici Kościoła katolickiego spotkali się podczas obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Obecny był także łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Pytany przez dziennikarzy o sprawę molestowań przez księży przyznał, że w ostatnim czasie dostał dwa nowe zgłoszenia. Oba dotyczą zachowań seksualnych księży wobec małoletnich.

Nikt w Kościele w Polsce nie udaje, że nie ma problemu. My chcemy go rozwiązać. Wszyscy ludzie zatrudnieni przez Kościół otrzymali dokument mówiący o zasadach ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo-duszpasterskiej. W ciągu tygodnia dostanę zwrot deklaracji, które księża mają podpisać. Pierwsi te deklaracje podpisali wszyscy biskupi. abp GRZEGORZ RYŚ, metropolita łódzki

Przekazał, że w łódzkim kościele jest osoba odpowiedzialna za pierwszy kontakt w sytuacji zgłoszeń molestowań przez księży. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wpłynęły dwa nowe zgłoszenia o nadużyciach seksualnych wobec osób małoletnich. Z ostatnich danych wynika, że takich zgłoszeń w łódzkiej archidiecezji do tej pory było dziesięć.

Pedofilia w Kościele katolickim, a nawet ogólnie molestowanie przez księży, było głównym tematem obrad Rady. Ma to związek z dokumentem ogłoszonym przez papieża Franciszka, dotyczącym nowych norm zgłaszania pedofilii. Normy te obowiązywać będą w całym Kościele katolickim od czerwca.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości