środa, 22 maja 2024

O. Paweł Gużyński do abp. Głódzia: Podaj się do dymisji. Zrób coś dobrego dla Kościoła

Udostępnij

Dokument braci Sekielskich to film, który wstrząsnął społeczeństwem. Krytycznie o działaniach kościoła względem pedofilii i molestowania w kościele katolickim wypowiadają się sami duchowni. Ojciec Paweł Gużyński, dominikanin z Łodzi, podczas rozmowy w TOK FM ostro odniósł się do słów abp. Głódzia, który na pytanie czy obejrzał film Sekielskich stwierdził, że „byle czego nie ogląda”.

12 mln wyświetleń „Tylko nie mów nikomu”

Zdaniem dominikanina o. Pawła Gużyńskiego, gdyby w polskim Kościele wszystko działo się tak, jak powinno, po filmie „Tylko nie mów nikomu” doszłoby do dymisji niektórych biskupów. Wśród nich miałby być abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

Kiedy dzisiaj patrzę na reakcję abp. Głódzia, to na usta znów pchają mi się słowa: chłop zachował się, jakby go granatem od brony oderwało. Nie powtórzę ich, powiem grzeczniej – to było zachowanie absolutnie skandaliczne. Niestety, polscy biskupi, jako udzielni książęta, nie nawykli do tego, by siebie nawzajem korygować, zwracać sobie uwagę, wyciągać wobec siebie jakieś konsekwencje. powiedział łódzki dominikanin w TOK FM

Dodał, że „każdy uczciwy względem Ewangelii katolik powinien dzisiaj bardzo wyraźnie powiedzieć: arcybiskupie Głódź, twój czas się skończył.”

Jeżeli chcesz, zrobimy zrzutkę na bilet do Rzymu. Leć, podaj się do dymisji, zrób nareszcie coś dobrego dla Kościoła”. powiedział w TOK FM o. Paweł Gużyński

„Tylko nie mów nikomu” na ścianie rezydencji

Nie tylko o. Gużyńskiego oburzyły słowa metropolity gdańskiego. W poniedziałek (13 maja) wieczorem na ogrodzeniu rezydencji abp. Głódzia działacze Wiosny  wyświetlili film braci Sekielskich. Wcześniej próbowali z nim porozmawiać, ale bezskutecznie. Projekcję oglądało około 30 osób, wśród których był m.in. jeden z bohaterów filmu Marek Mielewczyk.

Z kolei prymas Polski abp Wojciech Polak dopiero po premierze filmu oświadczył, że jest poruszony tym, co zobaczył i przeprosił „za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła”. Przed premierą filmu odmówił jednak skomentowania ustaleń braci Sekielskich. We wtorek, 14 maja, „Tylko nie mówi nikomu” wyświetlono ponad 12 mln razy.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości