poniedziałek, 27 maja 2024

Nowe autobusy MPK wyjadą na ulice. Hybrydowe, klimatyzowane i niskopodłogowe

Udostępnij

MPK Łódź zakończyło przetarg i wybrało najlepszą ofertę. Nowe autobusy MPK będą hybrydowe, klimatyzowane i niskopodłogowe. Miejski przewoźnik zamówił dwie długości pojazdów – przegubowe i krótsze autobusy 12-metrowe.Wszystkich pojazdów będzie ponad 60.

Nowe autobusy MPK Łódź

Do przetargu na dostawę 63 nowych autobusów zgłosiły się dwa konsorcja: Solaris Bus & Coach z Millenium Leasing oraz Daimler Buses Polska z Pekao Leasing. MPK chce, by po mieście od przyszłego roku jeździło 48 nowych pojazdów przegubowych, czyli 18-metrowych oraz 15 krótkich czyli 12-metrowych.

Podczas wyboru najlepszej z ofert brano pod uwagę nie tylko cenę. Dodatkowo punktowany był m.in. moduł hybrydowy, liczba miejsc dostępnych z niskiej podłogi oraz zużycie paliwa – wyjaśnia Piotr Wasiak, rzecznik MPK Łódź.

Najwięcej punktów zdobyła oferta firmy Solaris Bus & Coach, która – jak ustaliliśmy – w przetargu zaproponowała cenę ponad 263 mln 607 tys. zł brutto. Była to cena niższa o kilkadziesiąt tysięcy złotych od drugiej oferty.

Firma dostarczy do Łodzi pojazdy Solaris Urbino 12 mild hybrid i Solaris Urbino 18 mild hybrid. Nowe autobusy MPK nie będą kupione, a wynajmowane. Umowę podpisano na 10 lat. W kosztach jest także zawarty serwis pojazdów.

Nowe autobusy mpk lodz

Gdzie będą nowe autobusy MPK?

Nowe pojazdy zostaną rozdzielone między dwie zajezdnie: Limanowskiego i Nowe Sady. Jeden z autobusów 12-metrowych zostanie przeznaczony dla Ośrodka Szkolenia Kierowców MPK Łódź. Prowadzone będą w nim kursy dla kandydatów na przyszłych kierowców.

MPK Łódź nie informuje czy nowe autobusy zastąpią starsze modele, czy będą uzupełnieniem floty.

Autobusy elektryczne w Warszawie

Autobusy Solaris w marcu 2024 roku zamówiły także MZA Warszawa. Po stolicy jeździć będą jednak elektryczne autobusy. Umowa zakłada dostawę 12 pojazdów Urbino 12 electric. Wiadomo, że to kolejna umowa na dostawę pojazdów bateryjnych podpisana z producentem. Firma jest w trakcie realizacji kontraktu z grudnia 2023 – na 12 przegubowych Urbino 18 electric. Dzięki tym zamówieniom Warszawa jest jednym z miast w Europie, po których autobusów elektrycznych jeździ najwięcej.


Zabetonowany samochód w Łodzi w niemieckim teleturnieju. Niemcy mieli z nas ubaw

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości