wtorek, 21 maja 2024

Nagroda MIPIM dla Monopolis

Udostępnij

Wśród finalistów prestiżowej nagrody MIPIM w 2020 roku znalazły się aż trzy polskie inwestycje: Monopolis (Łódź), Elektrownia Powiśle (Warszawa) i Granaria (Gdańsk). Łódzki projekt dostał nominację w kategorii mixed-use. A dosłownie dzień przed paryskim finałem konkursu, bo w poniedziałek (14 września) przedstawiciele właściciela Monopolis odebrali w Warszawie równie prestiżową, ale polską nagrodę dla łódzkiego przedsięwzięcia.

W Paryżu o główną nagrodę w swojej kategorii łódzki projekt walczył z obiektami: Funan (Singapur), Ilot Balmoral (Montréal, Canada) i MahaNakhon (Bangkok, Thailand). Początkowo nagroda miała zostać wręczona na gali finałowej już w marcu, ale z powodu pandemii koronawirusa termin przeniesiono na 15 września. Czy miało to wpływ na wynik głosowania jury już się nie dowiemy, ale najważniejsze, że Monopolis wygrało. Nagrodę MIPM odebrał Krzysztof Witkowski.

W budynkach nowoczesnych i tych z 1902 roku

W Monopolis powstanie docelowo 23,4 tysiące metrów kwadratowych biur. Zlokalizowane zostaną w głównym budynku starej rozlewni wódki (dawny Polmos) oraz dwóch nowych budynkach, których budowa ma zostać zakończona najdalej za kilkanaście miesięcy (8,05 tys. mkw. i 8,35 tys. mkw.).

Deweloperem Monopolis jest spółka Virako, natomiast za projekt architektonicznej rewitalizacji i przebudowy odpowiadają Rafał Grzelewski (Head Architect), Grupa 5 Architekci, Konrad Krusiewicz oraz The Design Group.

Monopolis

Monopolis był bezkonkurencyjny

W Warszawie łódzki Monopolis był bezkonkurencyjny. Najważniejsza nagroda Prime Property Prize 2020 w kategorii „Architektura” to efekt pracy wyykonanej nie tylko przez inwestora, architektów, ale i ekipy budowlane. Monopolis wyrasta na godnego przeciwnika łódzkiej Manufaktury, wokół której skupiało się życie łodzian w ostatnich latach.

Dodatkowym atutem pięknych budynków jest zachowana ich oryginalna architektura, a jedynie w niektórych miejscach dodatki poprawiają funkcjonalność. Zrewitalizowane Monopolis to nie tylko biura. Znajdują się tutaj także kawiarnie, restauracja, a nawet swą siedzibę ma teatr.

Piękna architektura, odważny projekt rewitalizacyjny oraz zróżnicowane przeznaczenie pomieszczeń starego Polmosu bez wątpienia wpłynęły na ostateczny werdykt jury i zwycięstwo Monopolis tak w Warszawie jak i w Paryżu.

Monopolis

1897

Rozpoczęcie budowy przyszłej rozlewni i wytwórni wódek wg projektu Franciszka Chełmińskiego

1902

Zakończenie budowy i uruchomienie rozlewni oraz wytwórni wódek i spirytusu pod nazwą Monopolu Wódczanego

1914-1918

Wstrzymanie produkcji na czas i wojny światowej

1919-1926

Powstanie Państwowego Monopolu Tytoniowego i siedziba jednostki wojskowej

1927

Ponowne uruchomienie produkcji i rozlewni wódek. Zakład dostaje nazwę Państwowej Wytwórni Wódek nr 14.

1938-1945

Ograniczenie produkcji alkoholu w czasie II wojny światowej. W tym czasie hitlerowcy utworzyli tu magazyn żywności dla Wehrmachtu.

1951-1959

Obok wódki czystej i denaturatu fabryka wytwarza dodatkowo ocet.

1960

Uruchomienie zmodernizowanego działu produkcji wódek gatunkowych, słodkich i likierów.

1963

Do fabryki w Łodzi przyłączony zostaje zakład z Kutna. Powstają Polskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos. A do wytwarzanych wódek dołącza spirytus.

1974

Łódzki Polmos przejmuje gorzelnię w Sieradzu.

2007

W kwietniu zaprzestano produkcji alkoholu,a w październiku wyprzedano jego magazynowe zapasy.

2008

1 czerwca Łódzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos upadają.

2013

Stare zakłady kupuje nowy inwestor – spółka Virako

MIPIM Award
MIPIM (z francuskiego: Le Marché International des Professionalnels de l’immobilier ) – międzynarodowe wydarzenie na rynku nieruchomości, które odbywa się w Cannes we Francji corocznie w marcu. Organizowany przez Reed MIDEM, obejmuje powierzchnię wystawienniczą, wydarzenia sieciowe oraz sesje konferencyjne.

Nagrody przyznawane w trakcie MIPIM w kilku kategoriach są uznawane za jedną z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości