Nagroda MIPIM dla Monopolis

Nagroda MIPIM dla Monopolis
Monopolis zwyciężyło w kategorii mixed-use. Architektoniczna nagroda MIPIM Awards dla łódzkiego projektu.

Wśród finalistów prestiżowej nagrody MIPIM w 2020 roku znalazły się aż trzy polskie inwestycje: Monopolis (Łódź), Elektrownia Powiśle (Warszawa) i Granaria (Gdańsk). Łódzki projekt dostał nominację w kategorii mixed-use. A dosłownie dzień przed paryskim finałem konkursu, bo w poniedziałek (14 września) przedstawiciele właściciela Monopolis odebrali w Warszawie równie prestiżową, ale polską nagrodę dla łódzkiego przedsięwzięcia.

W Paryżu o główną nagrodę w swojej kategorii łódzki projekt walczył z obiektami: Funan (Singapur), Ilot Balmoral (Montréal, Canada) i MahaNakhon (Bangkok, Thailand). Początkowo nagroda miała zostać wręczona na gali finałowej już w marcu, ale z powodu pandemii koronawirusa termin przeniesiono na 15 września. Czy miało to wpływ na wynik głosowania jury już się nie dowiemy, ale najważniejsze, że Monopolis wygrało. Nagrodę MIPM odebrał Krzysztof Witkowski.

W budynkach nowoczesnych i tych z 1902 roku

W Monopolis powstanie docelowo 23,4 tysiące metrów kwadratowych biur. Zlokalizowane zostaną w głównym budynku starej rozlewni wódki (dawny Polmos) oraz dwóch nowych budynkach, których budowa ma zostać zakończona najdalej za kilkanaście miesięcy (8,05 tys. mkw. i 8,35 tys. mkw.).

Deweloperem Monopolis jest spółka Virako, natomiast za projekt architektonicznej rewitalizacji i przebudowy odpowiadają Rafał Grzelewski (Head Architect), Grupa 5 Architekci, Konrad Krusiewicz oraz The Design Group.

Monopolis

Monopolis był bezkonkurencyjny

W Warszawie łódzki Monopolis był bezkonkurencyjny. Najważniejsza nagroda Prime Property Prize 2020 w kategorii „Architektura” to efekt pracy wyykonanej nie tylko przez inwestora, architektów, ale i ekipy budowlane. Monopolis wyrasta na godnego przeciwnika łódzkiej Manufaktury, wokół której skupiało się życie łodzian w ostatnich latach.

Dodatkowym atutem pięknych budynków jest zachowana ich oryginalna architektura, a jedynie w niektórych miejscach dodatki poprawiają funkcjonalność. Zrewitalizowane Monopolis to nie tylko biura. Znajdują się tutaj także kawiarnie, restauracja, a nawet swą siedzibę ma teatr.

Piękna architektura, odważny projekt rewitalizacyjny oraz zróżnicowane przeznaczenie pomieszczeń starego Polmosu bez wątpienia wpłynęły na ostateczny werdykt jury i zwycięstwo Monopolis tak w Warszawie jak i w Paryżu.

Monopolis

1897
Rozpoczęcie budowy przyszłej rozlewni i wytwórni wódek wg projektu Franciszka Chełmińskiego
1902
Zakończenie budowy i uruchomienie rozlewni oraz wytwórni wódek i spirytusu pod nazwą Monopolu Wódczanego
1914-1918
Wstrzymanie produkcji na czas i wojny światowej
1919-1926
Powstanie Państwowego Monopolu Tytoniowego i siedziba jednostki wojskowej
1927
Ponowne uruchomienie produkcji i rozlewni wódek. Zakład dostaje nazwę Państwowej Wytwórni Wódek nr 14.
1938-1945
Ograniczenie produkcji alkoholu w czasie II wojny światowej. W tym czasie hitlerowcy utworzyli tu magazyn żywności dla Wehrmachtu.
1951-1959
Obok wódki czystej i denaturatu fabryka wytwarza dodatkowo ocet.
1960
Uruchomienie zmodernizowanego działu produkcji wódek gatunkowych, słodkich i likierów.
1963
Do fabryki w Łodzi przyłączony zostaje zakład z Kutna. Powstają Polskie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos. A do wytwarzanych wódek dołącza spirytus.
1974
Łódzki Polmos przejmuje gorzelnię w Sieradzu.
2007
W kwietniu zaprzestano produkcji alkoholu,a w październiku wyprzedano jego magazynowe zapasy.
2008
1 czerwca Łódzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos upadają.
2013
Stare zakłady kupuje nowy inwestor - spółka Virako

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.