Wśród finalistów prestiżowej nagrody MIPIM w 2020 roku znalazły się aż trzy polskie inwestycje: Monopolis (Łódź), Elektrownia Powiśle (Warszawa) i Granaria (Gdańsk). Łódzki projekt dostał nominację w kategorii mixed-use. A dosłownie dzień przed paryskim finałem konkursu, bo w poniedziałek (14 września) przedstawiciele właściciela Monopolis odebrali w Warszawie równie prestiżową, ale polską nagrodę dla łódzkiego przedsięwzięcia.

W Paryżu o główną nagrodę w swojej kategorii łódzki projekt walczył z obiektami: Funan (Singapur), Ilot Balmoral (Montréal, Canada) i MahaNakhon (Bangkok, Thailand). Początkowo nagroda miała zostać wręczona na gali finałowej już w marcu, ale z powodu pandemii koronawirusa termin przeniesiono na 15 września. Czy miało to wpływ na wynik głosowania jury już się nie dowiemy, ale najważniejsze, że Monopolis wygrało. Nagrodę MIPM odebrał Krzysztof Witkowski.

W budynkach nowoczesnych i tych z 1902 roku

W Monopolis powstanie docelowo 23,4 tysiące metrów kwadratowych biur. Zlokalizowane zostaną w głównym budynku starej rozlewni wódki (dawny Polmos) oraz dwóch nowych budynkach, których budowa ma zostać zakończona najdalej za kilkanaście miesięcy (8,05 tys. mkw. i 8,35 tys. mkw.).

Deweloperem Monopolis jest spółka Virako, natomiast za projekt architektonicznej rewitalizacji i przebudowy odpowiadają Rafał Grzelewski (Head Architect), Grupa 5 Architekci, Konrad Krusiewicz oraz The Design Group.

Monopolis

Monopolis był bezkonkurencyjny

W Warszawie łódzki Monopolis był bezkonkurencyjny. Najważniejsza nagroda Prime Property Prize 2020 w kategorii „Architektura” to efekt pracy wyykonanej nie tylko przez inwestora, architektów, ale i ekipy budowlane. Monopolis wyrasta na godnego przeciwnika łódzkiej Manufaktury, wokół której skupiało się życie łodzian w ostatnich latach.

Dodatkowym atutem pięknych budynków jest zachowana ich oryginalna architektura, a jedynie w niektórych miejscach dodatki poprawiają funkcjonalność. Zrewitalizowane Monopolis to nie tylko biura. Znajdują się tutaj także kawiarnie, restauracja, a nawet swą siedzibę ma teatr.

Piękna architektura, odważny projekt rewitalizacyjny oraz zróżnicowane przeznaczenie pomieszczeń starego Polmosu bez wątpienia wpłynęły na ostateczny werdykt jury i zwycięstwo Monopolis tak w Warszawie jak i w Paryżu.

Monopolis