wtorek, 21 maja 2024

Zakaz handlu w niedzielę zawieszony? Politycy zapowiadają zmiany

Udostępnij

Zakaz handlu w niedzielę może zostać zawieszony. Tego chcą politycy Nowoczesnej. We wtorek (15 września) zapowiedzieli złożenie projektu ustawy w tej sprawie. Zdaniem przedstawicieli partii, taka forma pomocy polskim firmom jest konieczna, by powróciły do poziomu obrotów sprzed pandemii.

Zakaz handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce wprowadzono w 2018 roku. Wtedy zakaz dotyczył tylko niektórych niedziel, ale już od 2020 roku handlu nie można prowadzić w prawie wszystkie niedziele.

Projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedzielę zamierza przedstawić koalicjantom Nowoczesna. Ma to odpowiedź na gospodarcze i zdrowotne skutki epidemii Covid-19.

Sytuacja wielu firm jeszcze przez dłuższy czas będzie trudna. Podmioty, które musiały zaprzestać swojej działalności lub ją ograniczyły muszą jak najszybciej powrócić do poziomu obrotów sprzed pandemii. Umożliwienie do końca 2021 roku prowadzenia działalności handlowej również w niedziele na pewno się do tego przyczyni. czytamy w uzasadnieniu, które Nowoczesna przesłała do redakcji

Posłanka Paulina Hennig-Kloska zaznaczyła, że członkowie Nowoczesnej byli i będą zwolennikami uwolnienia handlu w niedziele przy jednoczesnym zachowaniu dwóch niedziel wolnych dla pracowników.

Zdaniem posła Mirosława Suchonia zakaz handlu uderzył w małe, polskie firmy powodując upadek co najmniej kilkunastu tysięcy z nich. Zakaz handlu w niedzielę dotknął też ludzi aktywnych i przedsiębiorczych, którzy często tylko w niedzielę mogli wyjść się na większe zakupy. Według niego, PiS wprowadzając zakaz handlu w niedzielę pomógł wielkim zagranicznym korporacjom handlowym, które ograniczyły koszty pracy w niedziele i zwiększyły obroty w tygodniu.

Handel w niedziele ma pozwolić też na zmniejszenie liczby klientów w dni powszednie w galeriach handlowych, co ograniczy w dużym stopniu ryzyko zarażenia i zwiększy bezpieczeństwo pracowników.

Nowoczesna poinformowała, że proponowany projekt ustawy został skonsultowany z BCC i jest zbieżny z propozycjami przedstawionymi przez stronę pracodawców na forum Rady Dialogu Społecznego. Politycy liczą na poparcie projektu przez polityków PiS.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości