środa, 22 maja 2024

W Łodzi trwa boom mieszkaniowy. Nigdy nie sprzedano tylu mieszkań

Udostępnij

Jeszcze nigdy mieszkania w Łodzi nie sprzedawały się tak dobrze, jak w 2019 roku. Tylko w pierwszym półroczu zawarto tyle transakcji, ile w całym 2016 roku. I choć łódzki rynek mieszkaniowy wciąż jest najmniejszym wśród największych polskich aglomeracji, w ostatnich latach mocno się zmienił.

Atrakcyjne mieszkania w Łodzi

To może być najlepszy rok pod względem sprzedaży mieszkań i lokali biurowych w Łodzi. Główny Urząd Statystyczny podał, że liczba transakcji mieszkaniowych zwartych w latach 2015-18 zwiększyła się o 45,53 procent. To dało Łodzi pozycję lidera wzrostu pośród sześciu największych polskich miast.

Średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym na koniec czerwca kształtowała się na poziomie 5,9 tys. zł, czyli była o 40 procent niższa niż w Warszawie.

Według najnowszego raportu „Łódź — Revitalizing a vibrant business and living hub” coraz lepsza sytuacja w sektorze mieszkaniowym to przede wszystkim skutek rewitalizacji miasta, która poprawia jakość życia mieszkańców. W raporcie czytamy też o lepszym poziomie infrastruktury, bogatej siatce połączeń i silnym ośrodku akademickim.

Szczególnym segmentem w sektorze nieruchomości mieszkaniowych okazały się prywatne akademiki. Jak wskazuje raport, Łódź jest jednym z pierwszych miast w Polsce, które przyciągnęło tego typu inwestycje.

Jeśli biuro, to w Łodzi

Na plus wychodzi także rynek biurowy w Łodzi, który z kolei nakręca rynek pracy. Dziś w budowie jest około 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w ramach projektów jak: Hi Piotrkowska, Imagine, Monopolis czy Brama Miasta.

Inwestorzy wciąż zabezpieczają grunty pod kolejne realizacje. To najlepszym dowód na biznesowy potencjał Łodzi. Warto zauważyć, że na łódzkim rynku formują się pierwsze huby biurowe, a to wskazuje na rosnącą dojrzałość sektora. Największym z nich jest tzw. Centralna Oś Łodzi na linii od al. Kościuszki do projektów realizowanych przy „skrzyżowaniu marszałków”.

mówi ŁUKASZ DOBRZAŃSKI, dyrektor JLL w Łodzi, firmy, która opracowała raport

Łódź jest również szóstym co do wielkości rynkiem hotelowym w Polsce. Obecnie działają tu 34 hotele, które dysponują ponad 3,5 tys. miejsc.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości