czwartek, 23 maja 2024

Miasto buduje nową izbę wytrzeźwień i noclegownię dla bezdomnych

Udostępnij

Noclegownia dla bezdomnych i izba wytrzeźwień w Łodzi będą kosztować miasto ponad 6 milionów złotych. Nowa inwestycja już powstaje przy Przybyszewskiego 251/253 w Łodzi. Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej podpisało właśnie umowę z łódzką firmą DGMA.

Kto się myje, śpi na górze

Łódź tworzy system pomocy dla bezdomnych. Nowa izba wytrzeźwień w Łodzi oraz dwie nowe noclegownie będą jego częścią. Mamy już nie tylko fundamenty budynku, ale nawet jego parter. Jednak budowa z prawdziwego zdarzenia zacznie się po podpisaniu umowy z firmą, która sfinalizuje inwestycję. Pierwsze osoby potrzebujące pomocy chcemy przyjąć na przełomie jesieni i zimy 2020 roku.

mówi ADAM WIECZOREK, wiceprezydent Łodzi

Na parterze budynku będzie 40 pojedynczych pomieszczeń izby wytrzeźwień dla 40 osób. Zostanie tam też przeniesiona izba wytrzeźwień z ul. Kilińskiego, gdzie również jest 40 miejsc, ale w pomieszczeniach wieloosobowych.

W tym samym budynku powstanie również noclegownia dla około 50 osób. Zostanie podzielona na dwie części. Na parterze będzie 20 miejsc dla osób, które nie będą chciały się umyć. Kolejnych 30 miejsc, ale już na pierwszym piętrze, przeznaczonych zostanie dla osób, które chcą się umyć.

Noclegownia będzie pracowała od godziny 20 do 8 rano, ale na Przybyszewskiego powstanie też całodobowa świetlica. W świetlicy osoby bez domu będą mogły się spotkać z osobami najbliższymi, np. rodziną.

Inwestycja ma kosztować ok. 6,2 mln zł. Miasto dostało na nią 3,5 mln zł dofinansowania. Reszta potrzebnej kwoty będzie pochodziła z budżetu miasta.

Więcej noclegowni dla bezdomnych

Ale to nie koniec wydatków, ponieważ kolejne ok. 1,5 mln zł zostanie  przeznaczone na zakup wyposażenia, zagospodarowanie otoczenia budynku oraz działania profilaktyczne dla osób korzystających z noclegowni.

To nie jedyna inwestycja w planach miasta. Przy Niciarnianej 41 planowana jest kolejna nowa noclegownia. Z miejsc do spania będą mogły tu skorzystać osoby gotowe na terapię i zmianę swojego życia. Bezdomne, ale niepijące.

Docelowo powstanie tam 65 miejsc. Koszty budowy szacuje się na około 5 mln złotych. Na razie jednak miasto zabiega o dofinansowanie do inwestycji. Dopiero później będzie można rozpoczynać projekt.


Budowa noclegownia 1

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości