czwartek, 20 czerwca 2024

30-letnią Lipamę postrzelili kłusownicy. Nie chodzi. Łódzki lekarz zbiera na jej operację

Udostępnij

Jpg_zabieg_6

Jpg_zabieg_3

Jpg_zabieg_2

Jpg_pacjent_2

Jpg_pacjent_1


Previous
Next
Zdjęcia: Materiały prywatne

Lekarz z łódzkiego szpitala im. WAM – Filip Płużański – zbiera pieniądze na narzędzia ortopedyczne, dzięki którym będzie mógł zoperować pacjentów przykutych do łóżka szpitala w Wambie, sercu Kenii. Medyk wyjechał tam na misję medyczną z fundacją Harambee Polska. Potrzeba 15 tysięcy złotych, a czasu na zbiórkę zostało niewiele.

Walki plemion i kłusownicy

Szpital w Wambie leży pośrodku sawanny Samburu. Od lat w tych rejonach dochodzi do walk plemion i polowań kłusowników. Rannym nie ma kto pomagać, ponieważ odległości do szpitali liczą setki kilometrów, a drogi nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają polskich szutrówek. Rany czy złamania kości nieleczone są więc miesiącami, co skazuje lokalnych mieszkańców na inwalidztwo.

Jedną z pacjentek jest 30-letnia Lipama. Nikt dokładnie nie wie, jak  dotarła do szpitala w Wambie, bo została postrzelona przez kłusowników około 150 kilometrów od placówki, w której jesteśmy. Ma wieloodłamowe złamanie obu piszczeli i jeśli nie zostanie zoperowana, nigdy samodzielnie nie stanie na nogach.

mówi FILIP PŁUŻAŃSKI, lekarz z Łodzi na misji w Wambie

By jej pomóc, potrzeba specjalistycznych blaszek, które pozwolą na rekonstrukcję stawu kolanowego. Cena takich materiałów to 15 tysięcy złotych, do tej pory zebrano niewiele ponad 3 tysiące. Jednak czasu na zbiórkę zostało niewiele.

Narzędzia trzeba kupić w Polsce i przekazać kolejnej grupie lekarzy, która do Wamby wyjeżdża już we wtorek, 12 listopada.

Pieniądze można wpłacać bezpośrednio na kontro fundacji Harambee Polska lub poprzez serwis zrzutka.pl TUTAJ.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
What do aliquam sed fringilla. Uncategorized – branding factory. Surowce do produkcji suplementów diety.