niedziela, 21 lipca 2024

Koronawirus w Łodzi uderza w budżet. Miasto traci miliony złotych

Udostępnij

Niestety koronawirus w Łodzi mocno uderzył w budżet miejski. Władze wyliczają, że przez epidemię koronawirusa wpływy do kasy miasta uszczupliły się o miliony złotych. A te mniejsze w pływy to głównie podatki. Niestety, przez to, że traci miasto, tracą wszyscy mieszkańcy. Sytuacja jest bardzo trudna, bo mniejsze wpływy do budżetu przy tych samych wydatkach i inwestycjach oznaczają jedno – podwyżki opłat. Czy tak będzie w Łodzi?

Koronawirus w Łodzi

Tylko w kwietniu miasto zanotowało mniejsze o prawie 70 milionów złotych wpływy z podatku w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Obawiam się, że przy utrzymywaniu takiego stanu, a także biorąc pod uwagę koszty wsparcia dla przedsiębiorców, może zabraknąć na środków na płynne realizowanie potrzeb komunikacji miejskiej, edukacji czy pomocy społecznej.  Potrzebne jest wsparcie rządowe. mówi HANNA ZDANOWSKA, prezydent Łodzi

Budżet miasta to przede wszystkim wpływy z podatków. Z tytułu PIT wpłynęło w poprzednim miesiącu tylko 70 mln zł, przy pułapie 119 mln zł rok wcześniej. To prawie 50 mln zł straty. Natomiast z CIT wygenerowano 6 mln zł, a w kwietniu 2019 roku było to 26 mln zł, czyli kolejny ubytek rzędu 20 mln zł.

Związek Miast Polskich i korporacje samorządowe wspólnie postulują o pilne wsparcie rządowe w ramach tarczy osłonowej i rekompensatę poniesionych przez miasta i gminy strat.

Domagają się także – w przypadku większych aglomeracji – zawieszenia tzw. podatku janosikowego, który w przypadku Łodzi wynosi 26 mln zł.

Do dalszego funkcjonowania samorządów potrzebne jest również zmiana dopuszczalnych wskaźników zadłużenia, by móc realizować planowane inwestycje i ożywiać gospodarkę oraz wstrzymać czasowo wydatki z budżetu obywatelskiego. dodaje HANNA ZDANOWSKA

Wiele samorządów już jest mocno zadłużonych i nie będą mogły funkcjonować bez pomocy z zewnątrz. Odmrażanie gospodarki i wzrost wpływów do budżetu wymaga czasu, więc problemy z bieżącym funkcjonowaniem na pewno się pojawią. Miasto nie zapowiada na tym etapie podwyżek opłat dla mieszkańców i przedsiębiorców.

Koroanwirus w łodzi

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P