niedziela, 19 maja 2024

Koncerty w Łodzi 27 i 28 kwietnia. Co robić w weekend w Łodzi?

Udostępnij

Pogoda w weekend ma dopisać, a to dobra okazja, by wyjść z domu i spędzić czas na mieście. Szczególnie, że koncerty w Łodzi zapowiadają się ciekawie. Ten ostatni weekend kwietnia obfituje w różnorodne wydarzenia muzyczne. Co robić w weekend w Łodzi? Podpowiadamy.

Koncerty w Łodzi 27 i 28 kwietnia

Kolejna odsłona koncertów z cyklu Ikony Jazzu. W Klubie Wytwórnia wystąpi skrzypek jazzowy – Nigel Kennedy. Angielski muzyk wraz ze swoim zespołem przedstawi program „Spiritual Connection” – retrospektywny projekt, w którym Kennedy pokazuje wachlarz swojej ulubionej muzyki, w tym m.in. kompozycje własne, utwory Bacha, a także własne aranżacje kompozycji autorstwa Komedy i Sakamoto.

Nigel Kennedy jest uznawany za jednego z najwybitniejszych żyjących skrzypków. Jego działalność artystyczna, w której łączy światy muzyki klasycznej, jazzowej, rockowej i popularnej, stawia go w gronie najważniejszych światowych twórców odzwierciedlających obecne trendy wzajemnego przenikania się różnych stylów. Nagrał najlepiej sprzedającą się płytę z muzyką klasyczną, zawierającą Cztery pory roku A. Vivaldiego (2 miliony egzemplarzy). Koncertuje od ponad 40 lat w najbardziej prestiżowych salach o międzynarodowej renomie.

Zespół wystąpi w następującym składzie: Nigel Kennedy – skrzypce, pianino, Beata Urbanek-Kalinowska – wiolonczela, Rolf Bussalb – gitara, Piotr Kułakowski – kontrabas, Sławomir Berny – perkusja i perkusjonalia.

27 kwietnia, sobota, godz. 20. Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29. Ostatnie bilety kosztują 244 – 276 zł.

Koncerty w łodzi 27 28 kwietnia

  • KARAŚ/ROGUCKI i koncertowe pożegnanie

Zespół zapowiedział, że trzeci, ostatni album pt. „Atlas Iskier” zamknie miłosny tryptyk muzyczny. Album promuje cover kultowego utworu „Zaopiekuj się mną” zespołu Rezerwat. Idąc za tą stylistyką i tekstami autorstwa Piotra Roguckiego, płyta odnosi się do uczucia w kontekście ucieczki przed samotnością, opowiadając o nim w kontekście desperacji czy próbą zapełnienia pustki. Muzycznie krążek kontynuuje wątki z poprzednich wydawnictw, ale jest w odbiorze zdecydowanie mroczniejszy.

KARAŚ/ROGUCKI nie mówią wprost, że to koniec, ale nastrój pożegnania jest wyczuwalny. Tym samym koncert może być podsumowaniem ważnej muzycznej historii.

28 kwietnia, niedziela, godz. 19. Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29. Bilety: 110-130 zł.

Koncerty w łodzi 27 28 kwietnia

Drogi Krajowe to kwintet związany głównie z poznańską sceną eksperymentalną. Zespół to spotkanie pięciu muzyków poruszających się w pozornie oddalonych od siebie przestrzeniach dźwiękowych. Jego siłą jest instrumentarium i różnorodność doświadczeń. Na klarnetach i saksofonie altowym w projekcie występuje Michała Giżyckiego, który ostatnio coraz bardziej zaznacza swoją obecność na scenie muzyki swobodnie improwizowanej.

Na skrzypcach gra Ostap Manko związany m.in. z Filharmonią Poznańską czy zespołem muzyki nowej – Sepia Ensemble. Na perkusji i taczce gra torunianin, założyciel Toruńskiej Orkiestry Improwizowanej oraz członek postpunkowego tria Jesień – Maciej Karmiński. Kompozytor Hubert Karmiński, związany z duńskim DIEM (Danish Institute for Electronic Music w Aarhus), odpowiada w za gitarę basową i syntezatory analogowe. Na syntezatorach modularnych zaś gra poznański kompozytor – Dawid Dąbrowski.

Muzycy znani są z takich projektów jak: Jesień, Poznańska Orkiestra Improwizowana, Toruńska Orkiestra Improwizowana, Sepia Ensemble, Aumbrambama trio, Plastic Poetry Plus (Wojtczak/Piotrowicz/Karmiński) i inne.

Zespół istnieje od 2019 roku i odbył szereg koncertów w klubach i na festiwalach w Polsce (m.in Gadafest, Hiatus Festival). W kwietniu 2023 roku nakładem wydawnictwa Multikulti Project ukazał się ich debiutancki album „Drogi Krajowe w Polsce” nagrany w Monochrom Studio. Koncertowo zespół występuje w kwartecie lub kwintecie.

27 kwietnia, sobota, godz. 19.30. Ciągoty i Tęsknoty, ul. Wojska Polskiego 144A. Bilety: 35 – 50 zł.

Koncerty w łodzi 27 28 kwietnia

Paweł Stypołkowski jest studentem specjalności kompozycja w klasie prof. dr. hab. Sławomira Kaczorowskiego. Absolwent Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Lutomiersku w klasie organów; uzyskał również dyplom organisty kościelnego. Swoje utwory i instalacje dźwiękowe prezentował w ramach festiwali Musica Moderna w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Michał Wiosna od 2019 roku studiuje kompozycję w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi pod kierunkiem prof. Zygmunta Krauzego oraz dr. hab. Artura Zagajewskiego. W swojej muzyce eksploruje minimalistyczne brzmienia i matematyczne struktury, często nawiązując do muzyki filmowej i rozrywkowej.

Program:

Michał Wiosna
„Intersections na fortepian i elektronikę”

Paweł Stypułkowski – live electronics
Panaceum na głos i orkiestrę kameralną

Michał Wiosna
„Low Frequency Oscillators na gitarę elektryczną, syntezator i orkiestrę kameralną”

27 kwietnia 2024, sobota, godz. 18. Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4. Wstęp wolny.

 

  • Piosenki robotnicze w podwórku

W ramach Dotknij Teatru odbędzie się wyjątkowy koncert piosenek nawiązujący do łódzkich korzeni. Przy akompaniamencie melodii robotniczych Paulina Walendziak, aktorka Teatru Nowego i Aleksander Stachowski opowiedzą nie o rewolucji, lecz o tym, co do niej doprowadziło.

Wystąpią: Paulina Walendziak, Aleksander Stachowski i Michał Surosz.

27 kwietnia, sobota, godz. 19. Podwórko przy ul. Gdańskiej 14. Wstęp wolny.

Koncerty w łodzi 27 28 kwietnia

  • Piosenkowanie z w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej

Koncert z cyklu Piosenkowanie to propozycja Instytutu Wokalistyki Jazzowej i Estradowej, który w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. Wśród wielu polskich i zagranicznych piosenek wybranych przez studentów, w programie wydarzenia znajdą się: „Angel-a” z repertuaru Mietka Szcześniaka i Pauliny Przybysz, „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy czy „Liczy się tylko to” Kuby Badacha z disneyowskiego filmu „Co w duszy gra”. Obok solistów, po raz pierwszy wystąpi wokalny zespół jazzowy Instytutu.

Wykonawcy: soliści i jazzowy zespół wokalny Instytutu Wokalistyki Jazzowej i Estradowej

Zespół instrumentalny w składzie: Agnieszka Gruczek, Igor Nowicki, Paweł Jabłoński, Emanuel Ratajczyk – fortepian, instrumenty klawiszowe, Kornel Byzia – gitara, Michał Rutkowski – kontrabas/bas, Tomasz Maniak – perkusja.

28 kwietnia, niedziela, godz. 18.30. Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2A. Bilety: 50 zł


Kwiat Jabłoni w Łodzi. Koncert w Atlas Arenie. Bilety od 26 kwietnia

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości