środa, 22 maja 2024

9-letnia Hania walczy o życie. Chce jeszcze zobaczyć morze i zagrać na fortepianie

Udostępnij

Hania ma 9 lat i mieszka w Łodzi. Każdego dnia zabija ją ostra białaczka limfoblastyczna, czyli nowotwór krwi. Bliscy Hani i fundacja DKMS postanowili wspólnie zorganizować w Łodzi akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Nie tylko dla Hani, dla każdego, który szpiku potrzebuje.

Diagnoza bez nadziei

Hania to bardzo aktywna dziewczynka. Uwielbia grę na fortepianie i śpiew. Nie wyobraża też sobie życia bez swoich rówieśników. W maju ubiegłego roku dziewczynka gorzej się poczuła i trafiła do szpitala. To wtedy rodzina Hani usłyszała diagnozę, której nikt się nie spodziewał – ostra białaczka limfoblastyczna.

Przez kolejny rok ich życie zmieniło się diametralnie. Wykańczające  leczenie w szpitalu przerywane krótkimi wizytami w domu. Mimo to Hania nie przestała śmiać się i tańczyć. A to daje siłę im wszystkim.

Kiedy wydawało się już, że choroba odpuściła, dziewczynka mogła w końcu wyjechać na upragnione wakacje nad morze. Beztroski czas skończył się, gdy przyszedł moment na badania kontrolne. Ich wynik był kolejnym ciosem. Choroba wróciła.

Tym razem, żeby ją pokonać, chemioterapia nie wystarczy. Aby wygrać walkę, potrzebne jest przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy.

Rodzina i przyjaciele Hani zainicjowali akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pomaga fundacja DKMS, która tym zajmuje się na co dzień.

Akcja odbędzie się pod hasłem „Dzień Dawcy Szpiku dla Hani i Innych” i zostanie zorganizowana w różnych lokalizacjach w Łodzi, by każdy chętny miał blisko. Przygotowania trwają.

Kto może być dawcą

Diagnoza – nowotwór krwi – w Polsce stawiana jest co godzinę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Nie każdy jednak ma taką szansę. Cały czas
są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 33 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie.

Akcja ma zwiększyć bazę potencjalnych dawców. Zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
50 kg (bez dużej nadwagi).

Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Gdzie i kiedy fundacja DKMS przeprowadzi w Łodzi akcję? (KLIK)

 • Parafia Archikatedralna św. Stanisława Kostki w Łodzi
  20 października, godz. 7:00-20:00
 • Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  21 października, godz. 10:00-21:00
 • Przychodnia Studencka „PALMA”, ul. Lumumby 14
  22 października, godz. 10:00-18:00
 • Wydział Filologiczny, ul. Pomorska 171/173
  23 października, godz. 10:00-15:00
 • Mecz Siatkarek ŁKS-u, Sport Arena, ul. Unii Lubelskiej 2
  23 października, godz. 18:00-21:30
 • Miejskie Centrum Medyczne im. dr. K. Jonschera w Łodzi
  28 października, godz. 10:00-14:00, ul. Milionowa 14
  28 października, godz. 10:00-14:00, ul. Lecznicza 6
 • Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna, ul. Sosonowa 9
  29 października,ul. Kasprzaka 7/9
  30 października, godz. 10:00-18:00
 • XIII LO im. Marii Piotrowiczowej, ul. Eliasza Chaima Majzela 4
  30-31 października, godz. 10:00-18:00
Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości