sobota, 18 maja 2024

Łódzcy studenci stworzyli robota, który pomoże zwalczyć lęk przed pająkami

Udostępnij

Łódzcy studenci opracowali innowacyjny system pozwalający na bezpieczną interakcję z pająkami. Nowatorska konstrukcja to lekkie ramię robotyczne sterowane ruchami ręki, które z pewnością będzie wykorzystywana w terapii arachnofobii.

Robotem w pająka

Lęk przed pająkami to jedna z najczęściej występujących fobii. Autorami tego nowatorskiego sposobu na arachnofobię są członkowie Studenckiego Koła Naukowego UbiCOMP, działającego na Politechnice Łódzkiej.

Nowoczesne metody leczenia arachnofobii opierają się przede wszystkim na technologii wirtualnej rzeczywistości, czyli symulowanym kontakcie z wirtualnym pająkiem. Nie jest on jednak najskuteczniejszy, ponieważ już przy bezpośredniej styczności pacjenci nie mogą opanować swoich reakcji. 

Projekt studentów Politechniki Łódzkiej umożliwia zdalny kontakt z żywym pająkiem. Młodzi naukowcy, we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu w Utrechcie, opracowali nowoczesne narzędzie terapeutyczne, które jednocześnie może być atrakcją dla odwiedzających ogrody zoologiczne.

Imitacja dotyku

Opracowany system składa się z ramienia robotycznego, umieszczanego wewnątrz terrarium z pająkami oraz interfejsu sterującego, czyli elastycznego rękawa i rękawicy. To one są odpowiedzialne za przechwytywanie ruchów użytkownika.

System pozwala na bezpośrednią interakcję z pająkiem, a dotyk symulowany jest poprzez silniki wibracyjne umieszczone w rękawicy. To one imitują wrażenia czuciowe.

Jak podaje Politechnika Łódzka, wyniki przeprowadzonych badań pokazały duży potencjał tego rozwiązania. Projekt został też zaakceptowany jako komunikat plakatowy na konferencję ACM Ubicomp, czyli jedną z najważniejszych konferencji w dziedzinie interakcji człowiek-komputer. Zostanie również zaprezentowany w Londynie.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości