piątek, 21 czerwca 2024

Milion złotych na sieć 5G w Łodzi i regionie

Udostępnij

To już pewne. Łódź będzie pierwszym pilotażowym miastem w Polsce, w którym wdrożona zostanie sieć 5G. Marszałek łódzki i rektor Politechniki Łódzkiej podpisali umowę dotyczącą współpracy na stworzenie Centrum Kompetencji 5G oraz Portalu Informacyjno-Komunikacyjnego 5G.

Internet piątej generacji

Głównym zapisem umowy jest przekazanie przez marszałka łódzkiego 750 tysięcy złotych na te zadania. Kwotę 250 tysięcy złotych do inwestycji dołoży uczelnia. Politechnika ma teraz miesiąc na przedstawienie projektu organizacji Centrum. Portal powstanie do końca roku.

Rektor – ​prof. Sławomir Wiak – przyznał, że te prace już teraz są zaawansowane. Wyłoniono zespół ekspertów, w tym autorytetów z zagranicy oraz przedstawicieli firm. Jest już też wyznaczona przestrzeń na zbudowanie infrastruktury informatycznej.

Część portalu będzie służyć profesjonalnemu technologicznemu podejściu, a część ogólnie dostępna będzie mała charakter prospołeczny. Będzie to element dokształcania i przekonywania, że nie ma innego wyjścia, bowiem świat nam ucieka i musimy z wejściem w technologie 5. generacji przyspieszyć.

mówi rektor prof. Sławomir Wiak

Zgodnie z dokumentem „Strategia 5G dla Polski” Łódź jest rekomendowana przez Ministra Cyfryzacji jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia super internetu w kraju.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P