piątek, 14 czerwca 2024

Dariusz Joński i Waldemar Buda do Parlamentu Europejskiego. Kto za nich do sejmu?

Udostępnij

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbyły się w niedzielę, 9 czerwca. Wybraliśmy 53. posłów, którzy będą reprezentować nasz kraj w Europie. Nowi europosłowie z Łódzkiego – Dariusz Joński i Waldemar Buda – niebawem zmienią miejsce pracy. W sejmowych ławach zastąpią ich politycy Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, którzy według uzyskanego poparcia są następni w kolejności. A będą to prawdopodobnie byli wiceprezydenci Łodzi.

Parlament Europejski po wyborach

Pierwsza sesja plenarna nowego parlamentu odbędzie się 16-19 lipca w Strasburgu. Przed obradami, wybrani w wyborach w 2024 roku nowi europosłowie i europosłanki uformują grupy polityczne, oparte na wspólnych poglądach politycznych.

Na pierwszej sesji plenarnej posłowie i posłanki wybiorą nowego przewodniczącego lub przewodniczącą, wiceprzewodniczących i wiceprzewodniczące oraz kwestorów, a także zdecydują o liczbie posłów i posłanek zasiadających w każdej komisji parlamentarnej.

Następnie zagłosują nad wyborem nowego przewodniczącego lub przewodniczącej Komisji Europejskiej, a następnie ocenią kandydatów i kandydatki na komisarzy podczas publicznych wysłuchań. Aby objąć urząd, nowa Komisja Europejska będzie musiała zostać zatwierdzona przez parlament w głosowaniu plenarnym.

W międzyczasie posłowie i posłanki do PE wznowią prace nad przepisami, kontrolowanie pracy innych instytucji UE i debaty nad aktualnymi zagadnieniami.


Czytaj też: Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w Łódzkiem [WYKRESY, OFICJALNE DANE]


Dariusz Joński europosłem

Dariusz Joński (KO) jest politykiem, który uzyskał największą liczbę głosów wyborców w okręgu obejmującym województwo łódzkie. Zagłosowało na niego 194 tysiące 109 osób (25,61 procent poparcia). Tym samym dostał mocny mandat od mieszkańców regionu na reprezentowanie ich interesów poza granicami kraju.

Rozpoczęcie pracy europosła oznacza złożenie mandatu posła w polskim sejmie. A to z kolei prowadzi do powołania w jego miejsce kolejnej osoby, która otrzymała następny w kolejności procent poparcia w ostatnich wyborach parlamentarnych w 2023 roku.

W przypadku Dariusza Jońskiego, który polskim posłem został z poparciem 19,16 procent (87 tysięcy 470 głosów), następny w kolejce jest Krzysztof Piątkowski, były wiceprezydent Łodzi w latach 2010-2019. Na Piątkowskiego zagłosowało 7 tysięcy 18 osób (1,54 procent poparcia). To szósty wynik na łódzkiej liście KO. Jeśli tak się stanie, dla 54-letniego polityka to powrót do ław sejmowych, w których zasiadał w poprzedniej kadencji.


Czytaj też: Nowi europosłowie w Łódzkiem i najwięksi przegrani


Waldemar Buda europosłem

Waldemar Buda (PiS) uzyskał drugi wynik w okręgu łódzkim w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zagłosowało na niego 103 tysiące 697 wyborców (13,68 procent poparcia). Jego przejście do Parlamentu Europejskiego oznacza, że do sejmu wejdzie kolejny z listy PiS, czyli Włodzimierz Tomaszewski, były wiceprezydent Łodzi w latach 2002-2010.

Tomaszewski w wyborach parlamentarnych uzyskał czwarty wynik na łódzkiej liście PiS1Wyniki wyborów samorządowych w 2023 roku. Zagłosowało na niego 9 tysięcy 247 wyborców (2,03 procent poparcia). Dla polityka to również powrót do ogólnopolskiej polityki. W rządzie Zjednoczonej Prawicy był ministrem odpowiedzialnym za sprawy samorządu terytorialnego.

Ta zmiana miejsc determinuje kolejną. Mianowicie, jeśli Włodzimierz Tomaszewski przyjmie mandat posła, ktoś będzie musiał zastąpić go w Radzie Miejskiej w Łodzi, do którego Tomaszewski został wybrany w ostatnich wyborach samorządowych. W tym przypadku następna w kolejności do objęcia mandatu łódzkiej radnej jest Izabela Kaczmarska.


Czytaj też: Ile zarabia europoseł? 10 tysięcy euro, ale to nie wszystko

 

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Uncategorized e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Kapsułki twarde : produkcja suplementów diety – ioc.