piątek, 14 czerwca 2024

Rekolekcje w Porszewicach dla księży. Osoby seksualnie skrzywdzone w Kościele będą je współprowadzić

Udostępnij

Kapłańskie rekolekcje w Porszewicach koło Pabianic będą wyjątkowe. Wezmą w nich udział między innymi księża i biskupi, jednak zapowiedziano, że rekolekcje będą współprowadzić osoby skrzywdzone seksualnie w Kościele. Organizatorem rekolekcji jest Zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji, Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja Żary „Syn Dawida” i Fundacja Składak.

Wyjątkowe rekolekcje w Porszewicach

Rekolekcje w Porszewicach dla księży i biskupów odbędą się od 21 do 24 października w ośrodku Uroczysko. Hasłem przewodnim rekolekcji jest „Z martwych wstanie. O Dawidzie w nas”.

Ekipa prowadząca będzie na pewno czymś mocno odróżniającym to spotkanie od wszystkich innych. Są w niej bowiem: osoby skrzywdzone w Kościele, małżeństwo, osoby żyjące w pojedynkę, psychoterapeuci, księża i biskup – poinformowali organizatorzy wydarzenia na stronie internetowej.

W mediach społecznościowych utworzono już wydarzenie informujące o rekolekcjach kapłańskich w Porszewicach. Organizatorzy zapowiadają, że podczas tych rekolekcji uczestnicy „będą chcieli spotkać Jezusa także w kontekstach trudnych, których nie da się dzisiaj nie zauważać”. Mowa między innymi o wykorzystywaniu seksualnym przez duchownych.

Nie będziemy nikogo o nic oskarżać. O bolesnych sprawach będziemy mówić po to, żeby odkryć, jak Jezus potrafi się nimi zająć i jak także przez nasze rany może popłynąć Jego łaska – przekazali organizatorzy.

Rekolekcje w porszewicach z martwych wstanie. Plakat Ustawa Kamilka a zmiany w Kościele

Od 2017 roku Kościół w Polsce w każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu modli się za osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym. To inicjatywa papieża Franciszka będąca pokłosiem ujawniana historii wykorzystania małoletnich w Kościele.


Czytaj też: Co zrobić, gdy ksiądz się zakocha? Abp Ryś o celibacie w Kościele


Od 15 lutego 2024 roku obowiązuje w całości Ustawa o ochronie małoletnich, tak zwana ustawa Kamilka, która ma wzmocnić prawną ochronę dzieci przed przemocą, w tym także przestępstwami na tle seksualnym. Co ważne, wymaga ona od wszystkich instytucji pracujących z dziećmi, także od podmiotów kościelnych, wdrożenia „standardów ochrony małoletnich”.

Chodzi o procedury dostosowane do charakteru placówki i wyznaczenie osób, które gwarantują, że dzieci i młodzież w danej placówce są bezpieczne. Projekt w sprawie zmian został złożony w Sejmie w maju 2023 roku po tragicznej śmierci ośmioletniego Kamilka z Częstochowy, który został zakatowany przez swojego ojczyma.


Czytaj też: Abp Grzegorz Ryś przeprasza za słowa Rydzyka o pedofilii

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

What do aliquam sed fringilla. Zrozumienie tlenoterapii hiperbarycznej. Polski producent suplementów diety – jakość i ekologia.