wtorek, 23 lipca 2024

Biskup Grzegorz Ryś administratorem diecezji kaliskiej. Biskup Janiak odsunięty

Udostępnij

Arcybiskup Grzegorz Ryś 25 czerwca został biskupem administratorem diecezji kaliskiej. Dotychczasowo zarządzający diecezją biskup Janiak został odsunięty i musi opuścić teren diecezji. Decyzję podjął papież Franciszek i nie ma od niej odwołania.

Biskup Janiak odsunięty

Środowiskiem katolickim w centrum Polski wstrząsnęły w czerwcu informacje o tym,  że biskup Janiak miał ukrywać nadużycia seksualne duchownych z diecezji kaliskiej. Dodatkowo biskup Edward Janiak ma mieć problemy z nadużywaniem alkoholu, co skutkowało tym, że na początku czerwca został przewieziony do szpitala w stanie kompletnego upojenia alkoholowego.

Biskup Janiak miał po przewiezieniu do szpitala 3,44 promila alkoholu w organizmie. Wówczas niektórzy księża zaczęli mówić głośno o wieloletnim problemie alkoholowym swojego przełożonego.

Okazało się też, że Stolica Apostolska od 2018 roku prowadzi dochodzenie w sprawie jednego z alumnów kaliskiego seminarium. Kleryk miał zostać oskarżony o napaść seksualną, a biskup Janiak zamiast wyjaśnić sytuację i przeprowadzić postępowanie dyscyplinarne, dodatkowo promował alumna, zamiatając sytuację pod przysłowiowy dywan.

Administratorem biskup Grzegorz Ryś

Papież Franciszek mimo dawania wielu szans biskupowi na naprawę sytuacji, podjął decyzję radykalną. Nie tylko przekazał władzę w diecezji kaliskiej biskupowi łódzkiemu – Grzegorzowi Rysiowi, ale też nakazał mu przeprowadzenie dochodzenia w sprawie przestępstw seksualnych, popełnianych przez duchownych z diecezji kaliskiej.

Wielki piątek 2019 - biskup grzegorz ryś leży przed ołtarzem

Zostańcie w domach

Biskup Grzegorz Ryś zachęca diecezjan, by w czasach pandemii pozostali w domach. Jest to większa oznaka miłości do bliźniego, niż uczestnictwo we mszy świętej.

Dodatkowo biskup Janiak musi fizycznie opuścić teren diecezji kaliskiej. Będąc na wygnaniu nie wolno mu w żaden sposób ingerować w zarządzanie diecezją, choć nominalnie to on dalej pozostaje biskupem diecezjalnym.

Wyjaśnienia Nuncjatury Apostolskiej

W imieniu papieża Franciszka informacje w Polsce przekazał 25 czerwca arcybiskup Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.  W oficjalnym komunikacie czytamy:

  1. Administrator apostolski sede plena od chwili nominacji (25.06.2020) przejmuje rządy w diecezji kaliskiej. Nominalnie biskupem kaliskim pozostaje bp Edward Janiak.
  2. Abp Grzegorz Ryś, jako administrator diecezji kaliskiej, otrzymał w niej uprawnienia biskupa diecezjalnego.
  3. Bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską.
  4.  Zachowują moc postanowienia, zawarte w komunikacie arcybiskupa poznańskiego z dnia 2 czerwca 2020 (metropolita poznański otrzymał: 1o upoważnienie do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego oraz 2o wyłączną kompetencję w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej).

Administrator sede plena
Administrator wyznaczony do kierowania diecezją tymczasowo. Sprawuje urząd do czasu ustania tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez nominowanego ordynariusza.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P