czwartek, 20 czerwca 2024

Bezpłatne znieczulenie podczas porodu. W ICZMP każda ciężarna może rodzić bez bólu

Udostępnij

Poród bez bólu nie powinien być luksusem ani przywilejem – zaznaczają fachowcy. ICZMP w Łodzi zastrzega, że każda ciężarna może otrzymać bezpłatne znieczulenie podczas porodu. Lekarze liczą, że przy okazji dzięki temu zmniejszy się lęk kobiet, a zwiększy odsetek porodów naturalnych.

Nie do końca rozumiem, dlaczego znieczulenie do porodu wciąż traktuje się jako luksus. Nie wyobrażamy sobie przecież, żeby iść do stomatologa i nie móc skorzystać ze znieczulenia. Każda kobieta powinna taką propozycję otrzymać – mówi prof. Przemysła Oszukowski, kierownik bloku porodowego w ICZMP w Łodzi.

Znieczulenie podczas porodu

Profesor przyznaje, że to może mieć wpływ na zmniejszenie obawy przed bólem podczas porodu i zdecydowanie się na poród naturalny. Wciąż bowiem – zdaniem lekarzy – zbyt wiele kobiet chce cesarskiego cięcia, które jest mniej korzystne dla kobiety i dziecka. W ubiegłym roku w ICZMP znieczulenie zewnątrzoponowe podczas planowych porodów siłami natury zastosowano zaledwie u około 30 procent pacjentek.

Leczenie niepłodności w Łodzi. 2,4 mln zł z budżetu województwa

To i tak więcej niż wynosi średnia krajowa – blisko 14 procent. Znieczulenie podczas porodu stosowane jest wciąż na tak małą skalę głównie ze względu na brak odpowiedniej liczby personelu. By podać znieczulenie potrzebna jest osoba o specjalizacji anestezjologicznej, a tych brakuje – zarówno lekarzy jak i pielęgniarek.

W szpitalu Matki Polki – jak deklaruje szef kliniki anestezjologii dr Krzysztof Ulbrich – podjęto kroki, by zwiększyć obsadę bloku porodowego. Wszystko po to, by kobiety mogły rodzić bez bólu. A to niezwykle ważny aspekt, choć ze względów zdrowotnych nie każda kobieta może skorzystać z takiej procedury.

Znieczulenie jest bardzo ważnym elementem, który może zminimalizować lęk kobiet. Dlatego podejmujemy te działania i liczymy, że dzięki temu liczba porodów naturalnych będzie w naszym szpitalu jak największa – mówi prof. Mariusz Grzesiak, kierownik Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii w ICZMP.

Przeciwwskazaniem dla podania znieczulenia podczas porodu mogą być między innymi: zaburzenia krzepnięcia, otyłość czy nietypowa budowa kręgosłupa. Nierzadko także zdarza się, że poród jest już zbyt zaawansowany i na znieczulenie podczas porodu jest po prostu za późno.

Szpital Rydygiera w CKD w Łodzi. Ginekologia, położnictwo i neonatologia na 16 piętrze

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
How artist can nulla vitae turpis vel. We bring luxury & aesthetic to every social media strategy.