czwartek, 18 kwietnia 2024

13 emerytura. ZUS rozpoczął wypłaty. Drugi termin 5 kwietnia

Udostępnij

ZUS rozpoczął wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. 13 emerytura już trafiła do około tysiąca uprawnionych. Drugi termin wypłaty przypada 5 kwietnia.

13 emerytura – kiedy wypłaty?

Pierwsze pieniądze zostały już wypłacone. Ma to związek z terminem pierwszej transzy, który wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. Dlatego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wcześniej przelewa na konta świadczenie. 13 emerytura trafiła do ponad 900 emerytów i rencistów.

13 emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku wynosi 1780,96 złotych brutto. Co istotne – emeryci i renciści nie muszą składać żadnego wniosku, aby ją otrzymać. Jest przyznawana przez ZUS automatycznie.

Wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Dlatego jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty – wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Trzynaste emerytury będą wypłacane ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty: 1, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Osoby, które świadczenia pobierają 1, 6 i 20 kwietnia – otrzymają je odpowiednio wcześniej, czyli najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tak zwana „trzynastka”, przysługuje osobom, które 31 marca mają prawo do wypłaty emerytury. Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna 13 emerytura. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę trzynastkę wypłaci ZUS.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości