piątek, 14 czerwca 2024

Zbigniew Ziobro ukrywał dokumenty? Jest śledztwo

Udostępnij

Prokuratura Okręgowa w Łodzi wszczęła śledztwo dotyczące ukrywania dokumentów, które zostały znalezione w domu byłego ministra sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro miał ukrywać akta śledztwa w sprawie śmierci jego ojca.

Czy Zbigniew Ziobro ukrywał akta śledztwa?

Dochodzenie w tej sprawie prowadzone jest już od pewnego czasu. Analizą zajmowali się prokuratorzy z zespołu śledczego Prokuratury Krajowej. Po przeprowadzeniu czynności wstępnych i zabezpieczeniu dokumentów, materiały zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Ta wszczęła śledztwo1Śledztwo w związku z odnalezieniem akt nadzoru podczas przeszukania nieruchomości byłego Ministra Sprawiedliwości.

Zgromadzone materiały w pełni uzasadniają podjęcie decyzji o wszczęciu śledztwa dotyczącego znalezionych dokumentów w domu należącym do byłego ministra. Śledztwo toczy się w wydziale śledczym Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Dom Zbigniewa Ziobry w powiecie skierniewickim w województwie łódzkim został przeszukany w marcu 2024 roku przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wówczas znaleziono teczkę z dokumentami.

Zbigniew Ziobro miał ukrywać w domu akta nadzoru byłej Prokuratury Generalnej. Same dokumenty zaś dotyczą śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim, w sprawie narażenia przez personel medyczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jeżeli śledczy wykażą winę Zbigniewa Ziobry, czyli udowodnią, że ukrywał w swoim dokumenty ze śledztwa, były minister może usłyszeć karę nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Możliwe zarzuty dla innych pracowników prokuratury

Oprócz wątku ukrywania akt ze śledztwa w domu Zbigniewa Ziobry, śledczy sprawdzają też, kto zgodził się na wyniesienie tych dokumentów z prokuratury. Znalezione akta zostały już wcześniej zarchiwizowane i powinny znajdować się w zasobach archiwalnych Prokuratury Krajowej. Za to grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.

Kolejny wątek postępowania dotyczy przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów i innych pracowników Prokuratury Krajowej przez usunięcie ich z zasobów archiwalnych Prokuratury Krajowej.

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi

Prokuratorzy śledczy gromadzą materiał dochodowy i zaczęli już przesłuchiwać pierwszych świadków w tej sprawie.

Wyłączone ze śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości

Z relacji śledczych wynika 26 marca 2024 roku, dom Zbigniewa Ziobry przeszukiwany był w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Znalezione dokumenty podczas tego przeszukania zostały wyłączone do odrębnego postępowania.

W sprawie wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości, ABW wraz z prokuratorami prowadziła przeszukania i zatrzymania u 25 osób w kilkudziesięciu lokalizacjach w kraju. Jednym z przeszukanych mieszkań był dom Zbigniewa Ziobry.

W 2016 roku Zbigniew Ziobro sprawę śledztwa w sprawie śmierci jego ojca komentował na sali plenarnej Sejmu RP zapewniając, że w żaden sposób nie wpływa na pracę organów ścigania.

Tę sprawę będzie oceniał sąd. Ja w tej sprawie się wyłączyłem. Uczciwość wymaga tego, by sprawę zbadać również wtedy, kiedy dotyczy pokrzywdzonych – matki i brata Ministra Sprawiedliwości i kiedy dotyczy śmierci jego ojca

Zbigniew Ziobro

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Uncategorized e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Jakie są rzeczywiste koszty produkcji suplementów diety ?.