środa, 22 maja 2024

Zawiadomienie do prokuratury po audycie w łódzkim urzędzie wojewódzkim. Chodzi o Fundusz Rozwoju Dróg

Udostępnij

Zawiadomienie do prokuratury złożyła wojewoda łódzki, Dorota Ryl. Dziennikarzy poinformowała o tym w czwartek, 11 kwietnia. Podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy wydatków związanych z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg w województwie łódzkim. Chodzi o 270 milionów złotych.

Zawiadomienie do prokuratury po audycie

W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim, po objęciu władzy przez nowego wojewodę Dorotę Ryl, zlecono audyt wewnętrzny. Nowe władze chciały sprawdzić, jak funkcjonuje urząd, w jaki sposób wydawane były pieniądze. Audyt objął tylko rok 2023. Podobne działania zlecono w urzędzie w Krakowie. Wyniki – jak przekazała wojewoda łódzki – wykazały szereg nieprawidłowości.

Nieprawidłowości, które wykazał audyt, dotyczyły polityki kadrowej, terminowości prowadzonych postępowań, a także realizacji programów rządowych. Skutkiem tego była kontrola realizacji tych programów – mówi Dorota Ryl, wojewoda łódzki.

Chodzi dokładnie o Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i rozdzielanie realizacji zadań. Wnioski, które wpływały o przyznanie pieniędzy, miały być – jak wykazał audyt i kontrola – rozdzielane „politycznie, a nie merytorycznie”. Ma tego dowodzić między innymi ocena wniosków, którą przeprowadzali pracownicy wydziału, a nie specjalnie powołana w tym celu osobna komisja. W jej skład wchodziło troje przedstawicieli z urzędu oraz troje zewnętrznych. W dokumentach jednak zapisano, że wnioski oceniane były przez komisję, co jest poświadczeniem nieprawdy – przekazała wojewoda łódzki.

W związku z tym złożono zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niewłaściwe rozdysponowanie środków publicznych. Zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Łodzi ze względu na wagę sytuacji.

Łódzki Urząd Wojewódzki na zlecenie ministerstwa infrastruktury rozpoczął już także audyt dotyczący wydatków w 2022 roku.

Zawaliła się ściana kamienicy przy Łąkowej w Łodzi. Kolejne osunięcie się budynku. Mężczyzna znaleziony pod gruzem

 

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości