środa, 22 maja 2024

Wojsko wraca do szkoleń z użyciem materiałów wybuchowych i ostrą amunicją

Udostępnij

Żołnierze będą szkolić się z użyciem materiałów wybuchowych i ostrej amunicji od 1 czerwca – zapowiedział Cezary Tomczyk, wiceszef MON. Szkolenia zostały przerwane przez wypadek na poligonie. Wprowadzona zostanie nowa metodyka oceny ryzyka szkoleń, ale – jak mówił wicszef MON – potrzebna jest także nowelizacja ustawy o obronie ojczyzny.

Śmiertelny wypadek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o wstrzymaniu szkoleń z niebezpiecznymi środkami pod koniec marca, po serii śmiertelnych wypadków podczas szkoleń.

Czytaj też: Wojsko chce wynająć lokal przy Więckowskiego w Łodzi. 5 pomieszczeń, po remoncie

Pierwszy wypadek na poligonie miał miejsce w Drawsku Pomorskim, gdzie zginęło dwóch żołnierzy przejechanych przez bojowy wóz piechoty. Kilka tygodni później w Solarni podczas ćwiczeń z wysadzania za pomocą trotylu zginęło dwóch saperów z jednostki w Tarnowskich Górach. Następnego dnia podczas ćwiczeń w Tatrach zginął żołnierz Wojsk Specjalnych. Pod koniec kwietnia z kolei zmarł jeden z żołnierzy WOT służących na polsko-białoruskiej granicy, kilka dni wcześniej na poligonie w Bemowie Piskim, gdzie odbywały się ćwiczenia NATO, zginął żołnierz hiszpański.

Pytanie o powrót do ćwiczeń z wykorzystaniem materiałów wybuchowych padło ze strony posłów PiS w czwartek, 9 maja, w Sejmie. Odpowiedzi udzielił wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Sztab Generalny dokonał przeglądu obowiązujących procedur i podjął prace nad przygotowaniem nowej metodyki oceny ryzyka w szkoleniu. Od początku maja obowiązuje tymczasowa metodyka oceny ryzyka przy szkoleniach, docelowa zaś ma zostać wdrożona w wojsku z początkiem października. Przygotowany został również cykl szkoleń dla instruktorów wojskowych z zarządzania ryzykiem podczas ćwiczeń – mówił Cezary Tomczyk.

Utworzono także nowy zarząd P7 w Sztabie Generalnym, który ma zająć się procesem szkolenia żołnierzy w siłach zbrojnych. Wojsko wróci z tego typu szkoleniami 1 czerwca. Dziś każdej doby w Polsce w ćwiczenia na poligonach i przykoszarowych pracach zaangażowanych jest średnio około 60 tysięcy żołnierzy.

Czytaj też: Trenuj z wojskiem w Łódzkiem. Szkolenia w jednostkach w Zgierzu i Tomaszowie Mazowieckim

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości