piątek, 14 czerwca 2024

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024. Sondaż Ipsos: KO 38,2 proc., PiS 33,9 proc.

Udostępnij

W niedzielę, 9 czerwca, w Polsce odbyły się wybory europosłów. I chociaż na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać co najmniej do poniedziałku, sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego poznaliśmy w niedzielę, o godzinie 21.

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego1Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego 2024 podała pracownia Ipsos. Wynika z nich, że KO wygrała te wybory z wynikiem 38,2 proc. Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość – 33,9 proc., dalej Konfederacja – 11,9 procent, Trzecia Droga – 8,2 procent, Lewica – 6,6 procent.

Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium, jestem szczęśliwy, mamy prawo do radości i wzruszenia. Nie zmarnowaliśmy tych trudnych lat i tych pięknych miesięcy po 15 października – powiedział premier Donald Tusk w niedzielę wieczorem.

Wynik poniżej jednego procenta otrzymały komitety: Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie (0,8 proc.) oraz Polexit (0,3 proc.).

Wyniki sondażowe wyborów do PE 2024

Kto zostanie europosłem? Dla kogo mandat?

Jak będzie wyglądał podział mandatów? KO zdobyła 21 mandatów, PiS – 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) – 4, a Lewica – 3. W sumie pięć komitetów wprowadziło europosłów do unijnego parlamentu.

Wiadomo już, że najlepszy wynik w Polsce zanotował Borys Budka, który z pewnością zostanie europosłem. Do PE wejdą także z KO: Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Brejza, Ewa Kopacz, Marcin Kierwiński i Kamila Gasiuk-Pihowicz.


Warto przeczytać: Ile zarabia europoseł. Ponad 10 tys. euro, ale to nie wszystko

Z PiS do PE wybrani zostali między innymi: Beata Szydło, która zanotowała najwyższy wynik w PiS, Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Adam Bielan i Maciej Wąsik. Prawdopodobnie nie wejdzie Jacek Kurski.

Mamy jasne zadanie, będziemy się jednoczyć i nie ma żadnej wątpliwości, że droga do zwycięstwa w tych najważniejszych wyborach – najpierw prezydenckich, a później parlamentarnych – jest otwarta  – powiedział w niedzielę wieczorem Jarosław Kaczyński.

Trzecia Droga do PE wprowadziła: Krzysztofa Hetmana i Adama Jarubasa, mandaty prawdopodobne są także dla Michała Gramatyki i Michała Koboski.

Od początku mówiliśmy, że wybory europejskie będą dla nas najtrudniejsze i to się potwierdza. Traktujemy ten wynik poważnie i z pokorą – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w niedzielę wieczorem.

Z Lewicy mandaty w PE zdobyli m.in.: Robert Biedroń oraz prawdopodobnie Marek Belka i Krzysztof Śmiszek. Z kolei z Konfederacji do PE wchodzą m.in. Stanisław Tyszka, Grzegorz Braun i Dobromir Sośnierz.


Czytaj też: Kto zostanie europosłem? Podajemy nazwiska i partie


Wyniki wyborów do parlamentu europejskiego 2024

Frekwencja wyborcza do PE

W całej Polsce uprawnionych do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest 28 milionów 728 tysięcy 512 osób. Jak poinformował podczas konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej – Sylwester Marciniak – do godziny 17 wydano 8 milionów 101 tysięcy 18 kart do głosowania, co daje frekwencję 28,20 procent.

To mniejsza liczba wyborców przy urnach niż 5 lat temu. W 2019 roku o tej porze frekwencja wyborcza wyniosła 32,51 procent, w 2014 roku – wynosiła 16,91 procent.

W województwie łódzkim do godziny 17 zagłosowało 28,60 procent wyborców, w samej w Łodzi – 32,90 procent. Z kolei według badania exit poll frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 39,7 procent. Ostatnia w niedzielę konferencja prasowa PKW zaplanowana jest na godzinę 22.

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego - porównanie wyborów 2019 i 2024

Czytaj też: Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto za kogo w sejmie i radach?


Zmiana w porównaniu do wyborów z 2019 roku

W porównaniu do wyników wyborów z 2019 roku sondaże wskazują na to, że po kilka mandatów stracili w Parlamencie Europejskim politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy. PiS będzie miał 19 eurodeputowanych, a w mijającej kadencji miał ich 27. Natomiast Lewica z dotychczasowych 7 mandatów zachowa niespełna połowę, bo 3.

W tym kontekście zwycięzcą z pewnością wyborów do Parlamentu Europejskiego jest Koalicja Obywatelska, która miała 13 mandatów, a będzie miała o 8 więcej.

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Uncategorized e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Koszty produkcji suplementów diety, koszt, rynek, biznes.