piątek, 14 czerwca 2024

Frekwencja wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Łódzkie na podium

Udostępnij

W niedzielę, 9 czerwca, w Polsce odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. To ostatni możliwy termin do ich przeprowadzenia. Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze dane dotyczące liczby osób, które poszły zagłosować. Frekwencja wyborcza na godzinę 12 wyniosła 11,66 procent. To mniej, niż 5 lat temu. Województwo łódzkie ma trzecią najwyższą frekwencję w kraju – 12,39 procent.

Frekwencja wyborcza 2024: Niższa niż ostatnio

Pierwsze dane dotyczące liczby wyborców, które do południa w niedzielę poszły oddać głos na europosła, nie są zadowalające w zestawieniu z poprzednimi. W wyborach do Parlamentu Europejskiego pięć lat temu frekwencja wyborcza o tej samej porze wynosiła 14,39 procent. Tegoroczny wynik i tak jest lepszy w porównaniu do notowanego jeszcze we wcześniejszych wyborach. Dekadę temu – do urn o tej porze poszło 7,31 procent wyborców, a 15 lat temu – zaledwie 6,65 procent.

Najwyższa frekwencja wyborcza do południa była w województwie małopolskim – 12,80 procent. Drugi region, w którym wyborcy od rana poszli głosować to województwo mazowieckie – 12,66 procent. Trzecie jest Łódzkie.

W województwie łódzkim najwyższa frekwencja wyborcza była w Łodzi – 14,35 procent. Kolejne wysokie wskaźniki zanotowano w: Skierniewicach (14,09 procent), powiecie opoczyńskim (13,94 procent) i powiecie pabianickim (13,38 procent).

Najmniej wyborców do południa w Łódzkiem zagłosowało w powiatach: wieruszowskim (8,76 procent) i pajęczańskim (9,17 procent).

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

To drugie, po wyborach w Indiach, największe wybory na świecie. Obywatele 27 państw członkowskich wybierają od 6 do 9 czerwca 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego. Ostatniego możliwego dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbywa się w 21 państwach europejskich.

W Polsce wybieramy 53 europosłów. Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Ich organizację reguluje prawo każdego z państw członkowskich. W większości krajów jest jeden okręg wyborczy. Polska, Belgia i Irlandia należy do wyjątków – państwa te dzielą się na wiele okręgów.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

O nas e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Jak wyprodukować suplement diety – kompleksowy przewodnik.