poniedziałek, 27 maja 2024

Wyłudzali dotacje dla szkół w Łodzi. W ławkach osoby zmarłe i prezesi słupy

Udostępnij

Łódzka policja rozbiła grupę przestępczą, która wyłudzała dotacje dla szkół. Zatrzymano 25 osób, które wyłudziły co najmniej 140 milionów złotych. Siedmioro z nich jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która działała od czerwca 2016 do grudnia 2023 roku. Podejrzanym grozić może kara nawet do 25 lat więzienia.

Wyłudzali dotacje dla szkół

Grupie przewodził 51-letni mężczyzna. Zaczęło się w 2016 roku. Grupa wyłudzała dotacje dla szkół w Łodzi, a dokładnie dla pięciu niepublicznych placówek.

Przestępczy proceder polegał na otrzymywaniu dotacji dla placówek oświatowych na cały rok kalendarzowy, po uprzednim złożeniu wniosku zawierającego planowaną liczbę uczniów. Wypłata dotacji następowała w oparciu o liczbę słuchaczy wskazywaną w comiesięcznych informacjach. Członkowie grupy w informacjach tych wykazywali między innymi osoby zmarłe lub przebywające na stałe poza granicami Polski. Ponadto przestępcy wykazywali osoby, które uczestniczyły w zajęciach innych szkół niepublicznych, jak i osoby, które złożyły podania o przyjęcie do szkół, jednak nauki nigdy nie podjęły albo z niej zrezygnowały – informuje podkom. Adam Dembiński z KWP w Łodzi.

Sprawa była niezwykle skomplikowana. Do rozbicia grupy doszło 7 maja. Akcję zaplanowali policjanci z wydziału do walki z korupcją KWP w Łodzi, ale przy współpracy z policjantami z: KGP, KSP, KRP Warszawa I, KWP Kraków, KWP Poznań, KWP Gdańsk, KWP Katowice, KWP Białystok, KMP Koszalin i KMP Częstochowa.

Czytaj też: Śmiertelny wypadek na Broniewskiego w Łodzi. Kierowca zatrzymany we Francji. Po 4 latach [WIDEO]

Policjanci mieli wytypowanych 60 lokalizacji w województwach: łódzkim, mazowieckim, śląskim, pomorskim oraz podlaskim. Wkroczyło tam 140 policjantów. Zatrzymano łącznie 25 osób w wieku od 22 do 66 lat (17 kobiet i 8 mężczyzn), w tym osobę kierującą grupą, osoby odpowiedzialne za werbowanie słupów jako prezesów zarządu poszczególnych spółek, prowadzących szkoły niepubliczne, a także osoby, które swoim zachowaniem ułatwiały członkom grupy dokonywanie zarzucanych oszustw.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące wyłudzeń dotacji, poświadczenia nieprawdy, a także prania brudnych pieniędzy. To nie koniec tego śledztwa, policjanci zaznaczają, że zatrzymanych może być więcej. Grozi im do 25 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Bójka w Głownie. Starcie kilkudziesięciu osób. Policja szuka świadków i zwiększa liczbę patroli

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości