piątek, 14 czerwca 2024

Wybory prezydenckie. Utworzono obwody głosowania w łódzkich szpitalach

Udostępnij

Nie ma wątpliwości, że wybory prezydenckie odbędą się 10 maja 2020 roku. W Łodzi utworzono obwody głosowania. To kolejna z procedur do wykonania zgodnie z kalendarzem wyborczym.

Wybory prezydenckie 2020

Komisarz Wyborczy w Łodzi wydał postanowienie o utworzeniu 34 odrębnych obwodów głosowania w łódzkich szpitalach, domach pomocy społecznej i zakładach karnych. Podobne postanowienie wydano dla gminy Rzgów, w której wyznaczono granice obwodów głosowania i siedziby komisji obwodowych.

Na stałe obwody głosowania podzielono także Sieradz. A siedziby komisji będą w szkołach, przedszkolach i domach pomocy społecznej.

Komisarze wyborczy na wydanie postanowień o wyznaczeniu obwodów głosowania mieli czas do 6 kwietnia. Z kolei do 10 kwietnia mogą zgłaszać się chętni do zasiadania w komisjach.

Korespondencyjne wybory prezydenckie

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 20 kwietnia mamy poznać wszystkich kandydatów na prezydenta. Czynności wyborcze realizowane są na podstawie postanowienia Marszałka Sejmu z 5 lutego. W dokumencie czytamy, że wybory prezydenckie zostaną przeprowadzone 10 maja 2020 roku.

Nadal trwa dyskusja polityczna nad sposobem przeprowadzenia wyborów. W poniedziałek, 6 kwietnia, Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie odbędą się w drodze głosowania korespondencyjnego. To będzie jedyna możliwość oddania głosu.

Ustawą zajmuje się teraz Senat. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział jej „wnikliwą analizę”. Niewykluczone, że Senat wykorzysta na to 30 dni, czyli tyle, ile przysługuje mu zgodnie z Konstytucją.

Tak, jak nie raz się zdarzało, będziemy musieli wykonać tę pracę, na jaką w Sejmie nie było czasu, to znaczy zasięgnąć opinii RPO, PKW, SN i innych autorytetów po to, by wyrobić sobie zdanie na temat tego, jak ten akt ustawodawczy wpisuje się w wymogi konstytucyjne, w zapisy, że głosowanie musi być bezpośrednie, tajne itd. mówi TOMASZ GRODZKI, Marszałek Senatu

Przypomnijmy, że o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem poinformowano 4 marca. Chorym był tak zwany pacjent zero, który wrócił z Niemiec i trafił na oddział zakaźny w Zielonej Górze.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

Kontakt e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Hiperbaria : komórki macierzyste jak to działa ?.