czwartek, 20 czerwca 2024

Ponad 3 mln złotych wsparcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla lokalnych samorządów

Udostępnij

Cztery lokalne samorządy otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości około 3,5 mln zł na budowę, przebudowę, czy remonty. Na wsparcie finansowe może liczyć miasto Bełchatów, gmina Szczerców, gmina Rusiec i Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. To znaczna pomoc ze strony rządu, która pozwoli odciążyć lokalne budżety i przeznaczyć środki na inne ważne inwestycje.

Duże pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla lokalnych samorządów

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że lista zadań do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2021 rok została zaakceptowana przez prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Tym samym na rządowe wsparcie finansowe może liczyć 2189 projektów. 622 to zadania powiatowe, a 1567 gminne. Budowie, przebudowie, czy remontowi podlegać będzie aż 3,9 tys. km dróg (2,1 tys. km dróg powiatowych i 1,8 tys. km dróg gminnych).

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2021 roku zostanie przeznaczone 3,26 mld zł (1,46 mln zł na zadania gminne, 1,30 mln zł na zadania powiatowe i 500 mln zł na dofinansowanie zadań na drogach obronnych).

– Do budowy, modernizacji oraz remontów dróg obecny rząd podchodzi kompleksowo. Oprócz inwestycji na sieci dróg krajowych, czyli budowy autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic, wspieramy finansowo samorządy w realizacji ich zadań ~ Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

Dla porównania w 2020 roku dofinansowanie w ramach RFRD otrzymało łącznie 3 212 zadań, z czego 2 393 na drogach gminnych i 819 na drogach powiatowych. Łączna kwota dofinansowania tych zadań to 2,74 mld zł. Pozwoliło to na realizację 4 383 km dróg: 2 295 km gminnych i 2 088 km powiatowych.

Warto wiedzieć, że wysokość dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest zależne od dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Im mniejszy dochód gminy, tym większa wartość dofinansowania, ale maksymalne wsparcie finansowe może wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.

Wsparciem zostały objęte wszystkie województwa na terytorium Polski. Łódzkie otrzymało 152,4 mln zł, z czego 64,1 mln zł trafi na zadania powiatowe, a 88,3 mln zł na zadania gminne. Dofinansowaniem zostanie objęte 157 zadań (39 powiatowych i 118 gminnych). Pozwoli to na budowę, przebudowę i remont 280 km dróg (104 km powiatowych i 176 km gminnych).

– Dodatkowo na początku marca uruchomiliśmy nabór wniosków na inwestycje zwiększające bezpieczeństwo pieszych, na ten cel trafi 525 mln zł, a dziś rozpoczął się nabór wniosków, w ramach którego przeznaczymy 2 mld zł na dofinansowanie obwodnic na drogach wojewódzkich ~ Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury

W naszym regionie wsparciem z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zostaną objęte cztery samorządy. Na wszystkie inwestycje przekazano prawie 3,5 mln zł. Najwięcej otrzyma miasto Bełchatów, bo ponad 1,6 mln zł. Fundusze te zostaną przeznaczone na przebudową ulicy Kwiatowej na odcinku od ronda gen. Józefa Wybickiego do ul. 1 Maja.

Koszt tej przebudowy wyniesie 5,5 mln zł. Prawie 3,5 mln zł bełchatowski magistrat otrzymał ze środków rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Pozostałe 2 mln złotych w ramach porozumienia miasto podzieliło między siebie i Starostwo Powiatowe, ale dzięki wsparciu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które udało się uzyskać oba samorządy będą mogły uniknąć dużych kosztów. Więcej o rozpoczęciu planowanych prac pisaliśmy w artykule pt. „W kwietniu rusza remont ulicy Kwiatowej„.

Również duży zastrzyk gotówki z RFRD czeka gminę Szczerców, gdzie trafi około 1,1 mln zł. Wójt Krzysztof Kamieniak wraz z radnymi zadecydowali, że te pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę gminnej drogi w miejscowości Niwy Małe. Te prace rozpoczną się jeszcze w 2021 roku.

460 tys. zł otrzyma Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, które ma w planie przebudowę drogi na odcinku Zwierzchów-Postękalice. Będzie tam wylana nowa nawierzchnia asfaltowa, a także powstanie ciąg pieszo-rowerowy. Prace również mają ruszyć jeszcze w roku bieżącym.

Najmniejsze wsparcie uzyska gmina Rusiec, która mimo wszystko ma powody do zadowolenia. Prawie 220 tys. zł, które otrzyma ten samorząd trafi na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 101002E Rusiec – Żary”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 273 tys. zł, a wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwoli na położenie nawierzchni asfaltowej na odcinku 832 metrów.

– Gmina Rusiec jest w trakcie przygotowywania dokumentacji projektowej na przebudowę dalszego odcina drogi w kierunku Dębiny, celem złożenia kolejnego wniosku o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg ~ informuje Urząd Gminy w Ruścu

Więcej o szczegółach udzielania dofinansowania w ramach RFRD można przeczytać na stronie Ministerstwa Infrastruktury – TUTAJ.

Rządowego funduszu rozwoju dróg

Przeczytaj także:

Gazociąg zostanie poprowadzony z Sieradza przez powiat bełchatowski aż do Piotrkowa Trybunalskiego

Blisko 17 milionów złotych dofinansowania inwestycji w trzech gminach

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
How artist can nulla vitae turpis vel. About – branding factory. Surowce do produkcji suplementów diety.