czwartek, 20 czerwca 2024

Wnioski o 800 plus. Prawie 80 tysięcy wniosków. Jeszcze można składać

Udostępnij

Wnioski o 800 plus cały czas wpływają do ZUS-u. W województwie łódzkim złożono ich do tej pory prawie 80 tysięcy. Do kiedy można składać wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego?

Wnioski o 800 plus. Czas na złożenie

Świadczenie wychowawcze przyznawane jest na każde dziecko w wieku do ukończenia 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Kwota tego świadczenia w ostatnim czasie została zwiększona z 500 do 800 złotych, a w przypadku opieki naprzemiennej nad dzieckiem – 400 zł. Prawo do 800 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Tegoroczny nabór rozpoczął się 1 lutego. Mieszkańcy województwa łódzkiego złożyli już 77,5 tys. podań o wypłatę świadczenia. Wnioski o 800 plus można składać do końca czerwca, ale lepiej zrobić to najpóźniej w kwietniu.

Wówczas rodzic pierwszą wypłatę za nowy okres świadczeniowy otrzyma jeszcze w czerwcu. Jeśli wniosek wpłynie w maju lub w czerwcu, ZUS odpowiednio wypłaci świadczenie do końca lipca lub do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Jak złożyć wnioski o 800 plus

Rodzice mają do wyboru kilka sposobów: aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Świadczenie wychowawcze przysługuje także zamieszkałym w Polsce obywatelom UE i cudzoziemcom, o ile mają legalny pobyt w Polsce  z dostępem do polskiego rynku pracy.

Do wniosku powinni dołączyć jedynie dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt, wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym formularzu, który jest dostępny w języku ukraińskim.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P
Hello world ! e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. About – branding factory.