środa, 22 maja 2024

Węzeł Łódź Retkinia: Zachodnia obwodnica Łodzi na S14 w budowie. Zmiany w ruchu

Udostępnij

Węzeł Łódź Retkinia w budowie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że we wtorek (12 maja) rozpoczyna pracę nad zachodnią obwodnicą Łodzi na S14. W związku z zaplanowaną budową nastąpi zmiana organizacji i ograniczenia w ruchu na ulicy Maratońskiej w Łodzi.

Węzeł Łódź Retkinia w budowie

Prace budowlane na pierwszym realizowanym odcinku S14 wkraczają w kolejną fazę.

We wtorek rusza budowa węzła Łódź Retkinia, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania ulic: Maratońskiej i Sanitariuszek. Będzie wiązało się to ze zmianami i ograniczeniem ruchu. Prace będą obejmowały odcinek ulicy Maratońskiej o długości około 1,2 km licząc od wspomnianego skrzyżowania. wyjaśnia MACIEJ ZALEWSKI z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi

Ulica Maratońska po stronie północnej zostanie zwężona do 6,5 metra, a ruch będzie odbywał się w obu kierunkach po jednym pasie. Na całym odcinku będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h i zakaz wyprzedzania. Przystanki komunikacji miejskiej zostaną zachowane w miejscach, w których są obecnie.

Takie zmiany wymuszą likwidację prowizorycznego ronda u zbiegu Sanitariuszek z Maratońską. W tym miejscu ponownie pojawi się skrzyżowanie trójwlotowe. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do jesieni, kiedy mają nastąpić kolejne zmiany.

Budowa S14 w Łodzi

Budowa pierwszego odcinka S14, będącego zachodnią obwodnicą Łodzi, dotyczy około 12 km fragmentu między węzłami Łódź Lublinek i Łódź Teofilów. Inwestycję za 561,8 mln zł realizuje konsorcjum firm Budimex i Strabag. Drugi, 16-kilometrowy odcinek trasy, za 724,1 mln zł wykona chińska firma Stecol Corporation.

Nowa trasa połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8 i jest ostatnim brakującym elementem tzw. ringu autostrad i dróg szybkiego ruchu wokół Łodzi. Od północy tworzy go autostrada A2, od południa S8, a od wschodu – autostrada A1.

Licząca 28,5 km nowa trasa połączy się z oddanym do ruchu w 2012 roku fragmentem drogi ekspresowej S14, tworzącym obwodnicę Pabianic. Nowy odcinek drogi po zachodniej stronie aglomeracji łódzkiej wyprowadzi ciężki ruch samochodowy z Łodzi oraz: Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości