środa, 22 maja 2024

Koronawirus w Łodzi: Ponad 4 mln zł strat w łódzkiej kulturze

Udostępnij

Koronawirus w Łodzi spowodował nie tylko ogromne ograniczenia w służbie zdrowia czy straty w biznesie, ale także wygenerował koszty w łódzkiej kulturze. W kwietniu i maju ubytek przychodów w podlegających magistratowi instytucjach wyniósł 4,4 miliony złotych. A ponowne otwarcie może kosztować ponad 300 tysięcy.

Łódzka kultura do tyłu

Łódzka kultura ma przed sobą bardzo trudny czas. Koronawirus w Łodzi doprowadził do wielkich kryzysów w każdej branży. Największe straty związane z brakiem wpływu środków ze sprzedaży biletów odnotowały teatry.

Według wiceprezydent Łodzi, Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej, w najbliższych tygodniach będzie następować stopniowe „odmrażanie” instytucji. Będzie to wymagało kolejnych wydatków, na przykład na wyposażenie muzeów, Biblioteki Miejskiej, Miejskiej Galerii Sztuki i EC1 w środki ochrony, jak przyłbice fartuchy. Tylko na to trzeba wydać około 310 tysięcy złotych.

Każda instytucja będzie otwierać się we własnym tempie, dostosowując się do reżimu sanitarnego. Na pewno nie będzie to działalność w takim samym zakresie jak przed pandemią. zapowiedziała 11 maja MAŁGORZATA MOSKWA-WODNICKA, wiceprezydent Łodzi

Straty przez koronawirus w Łodzi

Jako pierwsza w Łodzi w poniedziałek ruszyła Biblioteka Miejska, która otworzyła dla czytelników 25 swoich filii. Będą one czynne w godzinach 8-20 z przerwą w godzinach 13.30-14. Aby uzyskać zgodę inspekcji sanitarnej na działalność, biblioteka musiała spełnić szereg wymagań. Zamówienia składa się obecnie tylko przez internet lub telefon. Wszystkie zwracane książki będą poddawane trzydniowej kwarantannie.

Z kolei Muzeum Tradycji Niepodległościowych pierwszych zwiedzających przyjmie 19 maja. Przede wszystkim w swoich przestrzeniach otwartych na Stacji Radegast i w Oddziale Martyrologii Radogoszcz.

Natomiast Centralne Muzeum Włókiennictwa i Miejska Galeria Sztuki mają być gotowe na przyjęcie publiczności od 1 czerwca. W Muzeum Kinematografii wciąż trwa rozpoczęty wcześniej kompleksowy remont.

Otwarty Urząd Miasta Łodzi

Urząd Miasta Łodzi zapowiedział w poniedziałek (11 maja) przywracanie kolejnych usług dla mieszkańców. Urzędnicy zachęcają, by w celu załatwienia spraw dotyczących np. praw jazdy, rejestracji pojazdów, dowodów osobistych, wcześniej umawiać termin wizyty przez telefon lub internet.

Najwięcej spraw mieszkańców realizują trzy wydziały: Wydział Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów, Wydział Spraw Obywatelskich i Urząd Stanu Cywilnego.

Pierwszy z nich ma uruchomioną stronę umożliwiającą umówienie wizyty. W Wydziale Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów, z powodu obostrzeń epidemiologicznych, czynne jest co drugie stanowisko, a interesanci przychodzą na wyznaczoną wcześniej godzinę. Oprócz tego interesanci mogą pozostawić swoje wnioski w urnie.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno urzędnikom, jak i interesantom liczba umawianych wizyt jest ograniczona. W Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami również obowiązuje zasada wcześniejszego umawiania wizyt.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości