W budynku po gimnazjum przy al. Pierwszej Dywizji w Łodzi miasto utworzyło centrum wsparcia dla osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych oraz ich rodzin. Pomocą objętych zostanie prawie 300 łodzian. Na pomoc pozyskano 2 miliony złotych z Unii Europejskiej.

Ciepły posiłek do domu

Na około 100 metrach kwadratowych stworzyliśmy miejsce przyjazne i bezpieczne dla młodych ludzi. Są tu: duża sala, w której odbywają się zajęcia oraz można zjeść posiłek, pokój dla pielęgniarki, sala do rehabilitacji oraz pokój na indywidualne konsultacje np. z psychologiem. Z takiej pomocy skorzysta 24 potrzebujących łodzian.

mówi KATARZYNA TRĘDA-PISERA, rzecznik osób niepełnosprawnych

Kolejne 260 osób niepełnosprawnych i niesamodzielnych już korzysta lub będzie korzystało z opieki w domu. Asystenci będą pomagać im np. załatwić sprawę w urzędzie czy wyjść na spacer. Osobom starszym oraz niesamodzielnym świadczy się usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, m.in. do domu dowożony jest im ciepły posiłek.

Dodatkowo w biurze rzecznika osób niepełnosprawnych przy Sienkiewicza 5 w Łodzi oferowane będą konsultacje psychologa i prawnika.

Remont i wyposażenie pomieszczeń po gimnazjum przy Zespole Szkół Zawodowych Specjalnych kosztowało 150 tysięcy złotych. Młodzież może przebywać w ośrodku od rana, a po zajęciach, późnym popołudniem, jest odwożona do domu.

Opieka wytchnieniowa

Łódzki magistrat przypomniał też w środę, że w ramach projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej są jeszcze wolne miejsca dla osób, które chcą skorzystać z tzw. opieki wytchnieniowej.

To oferta przeznaczona dla opiekunów ciężko chorych dorosłych łodzian. W razie potrzeby mogą oni nawet na 10 godzin zostawić swojego podopiecznego w domu pomocy społecznej.

Osoba niesamodzielna będzie w tym czasie miała zapewniony obiad, opiekę personelu, rehabilitację oraz dwuosobowy pokój w jednym z Domów Pomocy Społecznej w Łodzi – przy ul. Krzemienieckiej 7/9 lub przy ul. Rojnej 15. Miasto przeznaczyło na to 365 tys. zł.