niedziela, 19 maja 2024

Sprawdź, czy jesteś nosicielem wirusa HCV. Darmowe badania na WZW C w Łodzi

Udostępnij

W łódzkich przychodniach można zrobić darmowe badania na WZW C. Każdy łodzianin może sprawdzić, czy jest nosicielem wirusa HCV. Badania będą trwały do 31 grudnia. Będzie mogło z nich skorzystać około 1455 osób.

Badanie dla każdego

Wirus HCV może rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów. U niektórych zakażonych jednak może doprowadzić nawet do raka wątroby.

Darmowe badania na WZW C w Łodzi przeznaczone są dla osób w wieku 25-59 lat. Można zrobić je w miejskich centrach medycznych na Widzewie, Górnej, Polesiu, w Rydygierze oraz szpitalu CKD przy ul. Pomorskiej 251. Co ważne, badanie jest bezpłatne, także dla osób nieubezpieczonych.

Za badania płaci miasto około 70 tysięcy złotych. Wystarczy, że osoba zainteresowana zgłosi się tylko do wybranego laboratorium. Do badania pobierana jest krew, a jej badanie stwierdza obecność przeciwciał anty-HCV.

Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów, czyli nie wiemy, że jesteśmy chorzy, nie leczymy się, choroba postępuje, a my zakażamy innych. Tymczasem nie ma na nią szczepionki. Badanie umożliwia wykrycie wirusa i podjęcie leczenia. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do marskości wątroby, a nawet do raka.

mówi dr MARIA GAWIN-SZERMER, lekarz chorób wewnętrznych z poradni MCM im. Rydygiera przy Piotrkowskiej 113

To kolejna edycja programu. W ubiegłym roku przebadano w sumie 1722 osoby, a 12 z nich skierowano na dalsze badania. Szczegóły programu dostępne na stronie: www.lodz.pl/dla-mieszkancow/zdrowie.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości