Tabletka „dzień po” nie będzie dostępna bez recepty. Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która taki dostęp miała gwarantować. Minister zdrowia mówi, jak obejść weto prezydenta i tabletkę bez recepty sprzedać.
Tabletka „dzień po” na receptę
Kancelaria prezydenta poinformowała o wecie do nowelizacji ustawy na swojej stronie internetowej w piątek, 29 marca. W wyjaśnieniu czytamy, że „prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców.”
Bezpłatne znieczulenie podczas porodu. W ICZMP każda ciężarna może rodzić bez bólu
Kancelaria wyjaśnia dalej, że „poglądy i opinie w tej sprawie były zróżnicowane – zarówno podczas prac w parlamencie, jak i wśród opinii publicznej. Do KPRP wpłynęła liczna korespondencja, w tym petycja podpisana przez 30 tys. osób z wnioskiem o zawetowanie ustawy. Prezydent spotkał się także z posłankami Lewicy, zabiegającymi o podpisanie ustawy.”
W trakcie prac nad ustawą nie padły jednak przekonujące argumenty, przemawiające za dostępnością bez recepty leków antykoncepcyjnych, w szczególności produktu leczniczego występującego pod nazwą ellaOne dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia” – czytamy na stronie kancelarii prezydenta.
Stan prawny pozostaje niezmieniony. Leki, produkty lecznicze, o których mówimy, głównie związane z antykoncepcją, przede wszystkim produkt, który występuje pod nazwą ellaOne, będzie dostępny na dotychczasowych zasadach, czyli po uzyskaniu recepty – mówi Małgorzata Paprocka, prezydencka minister.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada plan B w tej sytuacji, którym ma być wprowadzenie zmiany w drodze rozporządzenia. Mają być to przepisy dla farmaceutów, które umożliwią sprzedaż tabletki, ale już dzisiaj mówi o rozwiązaniu, z którego farmaceuci mogą skorzystać.
Farmaceuta, zgodnie z obowiązującym prawem, może sprawować opiekę farmaceutyczną i w związku z nią przeprowadzić konsultację z pacjentką – mówi Izabela Leszczyna, minister zdrowia, na antenie TVP.
Po świętach mają rozpocząć się konsultacje społeczne dotyczące rozporządzenia, dzięki któremu tabletka „dzień po” będzie sprzedawana bez recepty.