piątek, 19 lipca 2024

Tabletka „dzień po” z weto prezydenta. Minister zdrowia wyjaśnia, jak tabletkę kupić

Udostępnij

Tabletka „dzień po” nie będzie dostępna bez recepty. Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego, która taki dostęp miała gwarantować. Minister zdrowia mówi, jak obejść weto prezydenta i tabletkę bez recepty sprzedać.

Tabletka „dzień po” na receptę

Kancelaria prezydenta poinformowała o wecie do nowelizacji ustawy na swojej stronie internetowej w piątek, 29 marca. W wyjaśnieniu czytamy, że „prezydent, wsłuchując się w szczególności w głos rodziców, nie mógł zaakceptować rozwiązań prawnych umożliwiających dostęp dzieci poniżej osiemnastego roku życia do produktów leczniczych do stosowania w antykoncepcji bez kontroli lekarza oraz z pominięciem roli i odpowiedzialności rodziców.”

Bezpłatne znieczulenie podczas porodu. W ICZMP każda ciężarna może rodzić bez bólu

Kancelaria wyjaśnia dalej, że „poglądy i opinie w tej sprawie były zróżnicowane – zarówno podczas prac w parlamencie, jak i wśród opinii publicznej. Do KPRP wpłynęła liczna korespondencja, w tym petycja podpisana przez 30 tys. osób z wnioskiem o zawetowanie ustawy. Prezydent spotkał się także z posłankami Lewicy, zabiegającymi o podpisanie ustawy.”

W trakcie prac nad ustawą nie padły jednak przekonujące argumenty, przemawiające za dostępnością bez recepty leków antykoncepcyjnych, w szczególności produktu leczniczego występującego pod nazwą ellaOne dla kobiet poniżej osiemnastego roku życia” – czytamy na stronie kancelarii prezydenta.

Stan prawny pozostaje niezmieniony. Leki, produkty lecznicze, o których mówimy, głównie związane z antykoncepcją, przede wszystkim produkt, który występuje pod nazwą ellaOne, będzie dostępny na dotychczasowych zasadach, czyli po uzyskaniu recepty – mówi Małgorzata Paprocka, prezydencka minister.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada plan B w tej sytuacji, którym ma być wprowadzenie zmiany w drodze rozporządzenia. Mają być to przepisy dla farmaceutów, które umożliwią sprzedaż tabletki, ale już dzisiaj mówi o rozwiązaniu, z którego farmaceuci mogą skorzystać.

Farmaceuta, zgodnie z obowiązującym prawem, może sprawować opiekę farmaceutyczną i w związku z nią przeprowadzić konsultację z pacjentką – mówi Izabela Leszczyna, minister zdrowia, na antenie TVP.

Po świętach mają rozpocząć się konsultacje społeczne dotyczące rozporządzenia, dzięki któremu tabletka „dzień po” będzie sprzedawana bez recepty.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P