środa, 22 maja 2024

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w bełchatowskim SOSW (ZDJĘCIA)

Udostępnij

Tegoroczny Światowy Dzień Świadomości Autyzmu był upamiętniony przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie znacznie skromniej niż zazwyczaj. Obchody odbyły się w strugach deszczu na terenie placówki. Z powodu panującej pandemii koronawirusa nie odbył się tradycyjny niebieski korowód.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Bełchatowie

W środę, 14 kwietnia na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie symbolicznie obchodzono Dzień Autyzmu. Uczniowie placówki ubrani w niebieskie koszulki wypuścili balony tego samego koloru na znak solidarności z osobami autystycznymi. Tym razem nie odbył się tradycyjny niebieski korowód ulicami Bełchatowa.

Z powodu pandemii zmieniliśmy formę tegorocznej akcji, przygotowując z zaprzyjaźnionymi placówkami wystawę plakatów oraz wypuszczając w niebo trzydzieści niebieskich balonów. Ich kolor nie jest przypadkowy. Tak się przyjęło, że niebieski towarzyszy symbolice autyzmu, bowiem jest to kolor, który pozytywnie wpływa na osoby z tym zaburzeniem ~ Małgorzata Stemplewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony co roku 2 kwietnia. Autyzm jest to choroba o charakterze neurologicznym dotycząca mózgu mająca najczęściej podłoże genetyczne. Pierwsze objawy można zauważyć już na etapie okresu dziecięcego i potrafią towarzyszyć do końca życia.

Dziecko autystyczne niechętnie bawi się z rówieśnikami, ma problem z porozumiewaniem się i wyrażaniem emocji, nie reaguje na polecenia, czy ma problemy z mową i wykonywaniem gestów.

https://www.facebook.com/103206858509539/videos/578109903150199/

W bełchatowskiej placówce specjalnej pierwsze dziecko z autyzmem pojawiło się w 2008 roku i był to chłopiec, który po ukończeniu szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do pracy opuścił już mury tej placówki. Na ten moment taka grupa liczy 17 uczniów.

Pozostałe szkoły z terenu powiatu bełchatowskiego przyłączyły się do obchodów upamiętniających Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i przesłały do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie plakaty, które informują o autyzmie i wyrażają akceptację oraz tolerancję ze strony dzieci.

Najważniejsze informacje z życia placówki można śledzić na facebook’owym profilu TUTAJ.

Przeczytaj także:

Miasto Bełchatów zachęca do udziału w konkursie organizowanym dla dzieci oraz przez MON

Bełchatowianka awansowała do ścisłego finału The Voice Kids 4

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości