niedziela, 21 lipca 2024
Kategorie:

Studenci Politechniki Łódzkiej najlepsi na świecie. Zespół GUST bezkonkurencyjny

Udostępnij

Studenci Politechniki Łódzkiej wygrali międzynarodowy konkurs. Zespół studentów GUST pokonał rywali z całego świata.

Studenci Politechniki Łódzkiej najlepsi na świecie

Zespół studentów Politechniki Łódzkiej odniósł ogromny, spektakularny sukces w międzynarodowym konkursie technologicznym. Tworzący zespół GUST studenci wygrali ze swoim projektem turbiny wiatrowej konkurs International Small Wind Turbine Contest (ISWTC) 2024 w kategorii „zrównoważony rozwój” (ang. sustainability).

Międzynarodowe jury eksperckie szczególnie doceniło studentów za przeprowadzoną dogłębną analizę cyklu życia

Ewa Chojnacka, rzecznik Politechniki Łódzkiej

Międzynarodowy Konkurs Małych Turbin Wiatrowych odbył się w Hanze University of Applied Sciences, a testy turbin przeprowadzono w Delft University of Technology. Studenci z Politechniki Łódzkiej pokonali zespoły z Kanady, Danii, Grecji, Hiszpanii oraz Holandii.

Innowacyjna turbina przygotowana przez zespół GUST

Studenci Politechniki Łódzkiej zaprojektowali i wykonali turbinę wiatrową, wykorzystując biokompozyty na bazie włókien lnu. W projekcie zredukowali do minimum ślad węglowy. W porównaniu do projektów z poprzednich edycji konkursu, studenci zmienili zupełnie konstrukcję.

Zespół gust 0 studenci politechniki łódzkiej przy pracy
Politechnika Łódzka

Nowa turbina została wyposażona w innowacyjny układ zmiennego skoku i nowy generator. W trakcie testów okazało się, że turbina zaprojektowana przez łódzkich studentów jest skuteczna przy wiatrach wiejących z prędkością nawet 12 m/s (43,20 km/h).

Prawie dekada pracy

Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine), czyli zespół zajmujący się projektowaniem małych turbin miejskich powstał w 2015 roku. Założyli go studenci Politechniki Łódzkiej z koła naukowego energetyków przy Instytucie Maszyn Przepływowych na wydziale mechanicznym Politechniki Łódzkiej.

Jest to projekt multidyscyplinarny, w który zaangażowali się studenci z różnych specjalizacji i wydziałów. Są tu m.in.: mechanicy, chemicy, elektrotechnicy, elektronicy, informatycy, automatycy.

Studenci politechniki łódzkiej z zespołu gust
Politechnika Łódzka
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P