niedziela, 21 lipca 2024

Prezesi spółdzielni mieszkaniowych w Łodzi podejrzani o korupcję. W tle ponad 70 tys. zł łapówki

Udostępnij

Burza w łódzkiej mieszkaniówce. Prezesi spółdzielni mieszkaniowych zatrzymani pod zarzutami korupcji. To była wielka akcja łódzkiej policji. 50 funkcjonariuszy weszło do 15 lokalizacji w Łódzkiem, gdzie zatrzymano osiem osób w wieku od 39 do 70 lat., w tym prezesów SM w Łodzi. Służby już zapowiadają, że to nie koniec. Śledztwo prowadzone było przez dwa lata przez funkcjonariuszy z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Prezesi spółdzielni mieszkaniowych zatrzymani

O sprawie poinformowała Prokuratura Okręgowa w Łodzi, która nadzorowała śledztwo. Wiadomo, że zatrzymani to nie tylko prezesi spółdzielni mieszkaniowych w Łodzi, ale także przedsiębiorcy zajmujący się świadczeniem usług instalacyjno-montażowych. W sumie to 13 osób. Śledczy ustalili, że każda z tych osób czerpała korzyści ze zleceń na wymianę w mieszkaniach liczników i innych urządzeń pomiarowych.

To był wielki układ korupcyjny. Śledczy weryfikowali informacje o tym, że członkowie zarządu spółdzielni mieszkaniowych mogą przyjmować korzyści majątkowe od spółki w zamian za umowy na wymianę urządzeń pomiarowych w blokach. Prace te polegały m.in. na wymianie wodomierzy, podzielników elektrycznych, głowic termostatycznych i wykonaniu innych robót instalacyjno-montażowych. Miało do tego dochodzić głównie w latach 2019-2024.

Spółka ta miała składać najkorzystniejsze oferty w przetargach. Dochodziło do uzgadniania specyfikacji zamówień, bądź też przekazywania reprezentantom preferowanej spółki informacji o warunkach innych wpływających w ramach procedur ofert – wyjaśnia Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Pierwszych pięć osób zaangażowanych w ten układ korupcyjny zatrzymano w czerwcu. To wykonawcy i podwykonawcy zleconych prac. Do następnych zatrzymań i przeszukań doszło 3 i 4 lipca. To była wielka akcja policji. 50 policjantów weszło do 15 lokalizacji w województwie łódzkim. Zatrzymano kolejnych osiem osób w wieku od 39 do 70 lat.

W tej grupie byli prezesi spółdzielni mieszkaniowych w Łodzi, podejrzani o przyjęcie korzyści majątkowych w zamian za „faworyzowanie” przy przetargach określonych podmiotów przy zawieraniu umów na wymianę urządzeń pomiarowych. Funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia kolejnych spółdzielni oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób – mówi podkom. Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

77 tysięcy złotych łapówki

Zatrzymani usłyszeli zarzuty wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych. Wśród podejrzanych są: prezesi, wiceprezesi kilku spółdzielni mieszkaniowych, dwaj przedstawiciele preferowanego podmiotu i pięciu mężczyzn, którzy jako podwykonawcy w ramach prowadzonej działalności faktycznie dokonywali wymiany urządzeń pomiarowych.

Osoby związane ze spółdzielniami usłyszały zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w kwotach od 7 do 77 tysięcy złotych. Pozostałe osoby podejrzane są o wręczanie takich właśnie korzyści. Wszystkim grożą kary do pięciu lat więzienia.

Wobec prezesów – poza poręczeniem majątkowym i dozorem policyjnym – zastosowano zawieszenie w czynnościach członka zarządu.

Z naszych ustaleń wynika, że ma chodzić o SM Radogoszcz Zachód, SM Zarzew, SM Osiedle Młodych i SM Batory.

Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P