piątek, 14 czerwca 2024

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Senat przyjął nowelizację. Wsparcie już nie dla wszystkich

Udostępnij

Senat podczas 12. posiedzenia przyjął w środę (22 maja) nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Świadczenie wychowawcze, czyli 800 plus i świadczenie dobry start będą wypłacane tylko pod warunkiem.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy po nowelizacji

Senat przyjął w środę bez poprawek nowelizację specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Polsce. Stanowisko poparło 87 senatorów, 4 było przeciw, a 1 senator wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja1Nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża z 30 czerwca 2024 roku do 30 września 2025 roku ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. Wydłużono również o 4 miesiące termin składania wniosków o warunkowe prawo wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej.

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zapewniała czasowo dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Nowelizacja ten termin wydłużyła do września 2025 roku.

Czytaj też: 10 kłamstw Putina

Zmianie ulegną jednak zasady wypłacania świadczenia 800 plus i tzw. dobry start ukraińskim dzieciom. Od roku szkolnego 2025/26 takie wsparcie będzie wypłacane, jeśli dzieci uczęszczają do szkoły. Określono także maksymalny, 36-miesięczny okres, w którym uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych bezpłatnych zajęciach z języka polskiego.

Zgodnie z przyjętymi zmianami od 1 lipca finansowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy, będących w szczególnie trudnej sytuacji, będzie możliwe jedynie na podstawie podpisanej umowy z wojewodą lub organem samorządowym działającym na polecenie wojewody.

Nowela zakłada też likwidację rekompensaty kosztów pobytu i wyżywienia uchodźców wojennych, które ponosili właściciele lokali prywatnych. Obywatelom Ukrainy nie będzie też już wypłacane świadczenie pieniężne w wysokości 300 złotych. Dodatkowo, wprowadzono zasadę potwierdzania tożsamości obywatela Ukrainy przy nadawaniu numeru PESEL wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży.

Czytaj też: Wojna na Ukrainie. Caritas Archidiecezji Łódzkiej pomógł 12 tys. Ukraińców w Łódzkiem

Przypisy
Komentarze Facebook

Skomentuj

Wpisz komentarz!
Podaj swoje imię

REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

O nas e skuteczni : darmowe metody zdobywania klientów. Bóle głowy a tlenoterapia hiperbaryczna. Wskazówki, jak bezpiecznie wybierać suplementy diety.