wtorek, 23 lipca 2024

Wojna na Ukrainie. Caritas Archidiecezji Łódzkiej pomógł 12 tys. Ukraińców w Łódzkiem

Udostępnij

Wojna na Ukrainie dzisiaj to temat najpilniejszy. Działania za wschodnią granicą mają przełożenie na to, co dzieje się na całym świecie. Rosja na pełną skalę zaatakowała Ukrainę dokładnie dwa lata temu – o świcie 24 lutego 2022 roku na ukraińskie miasta spadły rakiety, a na ulice wjechały rosyjskie czołgi. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w  opublikowanym dzisiaj oświadczeniu wideo przekazał, że “Ukraina dołączy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to kwestia czasu”.

W piątek (23 lutego) wieczorem ukraińskie siły poinformowały o strąceniu rosyjskiego samolotu A-50, przeznaczonego do wykrywania radarowego dalekiego zasięgu. Zginęło 10 rosyjskich żołnierzy. Z kolei w sobotę rano Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wraz z ukraińskim wywiadem wojskowym przeprowadziły atak na kombinat metalurgiczny w Lipiecku na zachodzie Rosji. To informacje, które podbudowują obywateli Ukrainy, którzy zostali w swoim kraju. Wielu, w obawie o życie swoje i rodziny, wyjechało z atakowanego państwa.

Wojna na Ukrainie. Pomoc w Łódzkiem

Polska była jednym z krajów, do którego Ukraińcy uciekli przed wojną. Do województwa łódzkiego przyjechały tysiące uchodźców. Matki z dziećmi schronienie dostały w naszych domach, ale pomagały także różne instytucje. Przez dwa lata Caritas Archidiecezji Łódzkiej udzielił pomocy 12 tys. Ukraińców w naszym regionie.

Wydaliśmy w tym czasie kilkanaście tysięcy ciepłych posiłków i ponad 20 tysięcy paczek. Najbardziej potrzebujący otrzymali również wsparcie finansowe w postaci e-kodów i kart przedpłaconych, o wartości prawie 400 tys. zł. Łódzka Caritas wysłał również 2750 paczek rodzinnych dla mieszkańców Ukrainy o łącznej wartości 680 tys. zł – podsumowuje Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Tylko w ubiegłym roku w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ulicy Wólczańskiej 108 w Łodzi Caritas przyjęła ponad 3 tysiące uchodźców z Ukrainy. 800 osób z tej grupy wzięło udział w zajęciach psychospołecznych, art-terapeutycznych i różnego rodzaju spotkaniach czy wyjazdach.

Zwrócił uwagę, że organizacja wspiera również mieszkańców Ukrainy, którzy pozostali w swoim kraju.

Skala pomocy dla Ukrainy ma niespotykane dotąd rozmiary. Z 28 prowadzonych w naszym kraju Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, zarejestrowanych zostało w ubiegłym roku 92 tys. uchodźców. Wartość pomocy udzielonej w tym czasie przez Caritas w Polsce osobom z Ukrainy wyniosła prawie 150 mln złotych i objęła swym zasięgiem milion osób – dodaje Tomasz Kopytowski.

Wojna na Ukrainie. Słowa prezydenta

Ta pomoc dalej jest udzielana. To jednak nie tylko wsparcie dla potrzebujących rodzin. Wojna na Ukrainie toczy się przede wszystkim na froncie. Siły zbrojne potrzebują broni do walki. Wielka Brytania w ciągu najbliższego roku wyda 245 mln funtów na amunicję artyleryjską dla Ukrainy – ogłosił w sobotę brytyjski minister obrony Grant Shapps. Dodał też, że zawarto kontrakt na dostarczenie Ukrainie setek zapasowych gąsienic do czołgów i pojazdów opancerzonych.

Wojna na Ukrainie rozpętana przez Rosję zakończy się zwycięstwem Ukrainy. Przeżyliśmy już 730 dni bólu, ale jednocześnie 730 dni nadziei na najwyższą sprawiedliwość, która polega na tym, że wszyscy mamy różne historie początku tej wojny, ale jej finał powinien być tylko jeden: zwycięstwo. I będzie – przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji.

Zwracając się do swoich rodaków słowami “wielki narodzie wielkiego kraju”, oświadczył, że jest nieprawdopodobnie dumny z każdego Ukraińca i Ukrainki i w każdego z nich wierzy. Należy jednak pamiętać, że wojna na Ukrainie nie trwa od 24 lutego 2022 roku. To wojna, która toczy się na terytorium Ukrainy nie przerwanie od 10 lat.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P