środa, 22 maja 2024

Rozstrzygnięto konkurs w „Ekonomiku” i „Kochanku”, a w „Energolu” rusza kosmiczny projekt

Udostępnij

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie odbył się konkurs o naukach przyrodniczych z chemii, biochemii i fizyki organicznej, a także konkurs fotograficzny. W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Romualda Traugutta zorganizowano konkurs wokalny, literacki i fotograficzny, a Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. gen. Ludwika Czyżewskiego startuje projekt dotyczący kosmicznej wiedzy.

Konkurs ścisłych przedmiotów i fotograficznych talentów w II LO

W placówce II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie podsumowano XI Powiatowy Konkurs pn.: „Biochemiczne potyczki”. Odbył on się w formie pisemnego testu, który składał się z kilkudziesięciu łatwiejszych i trudniejszych pytań.

W zakresie konkursowych zagadnień znalazły się grupy węglowodorów, czyli organicznych związków chemicznych, które są złożone wyłącznie z atomów węgla i wodoru oraz ich pochodnych. Trzeba przyznać, że było to sprawdzenie wiedzy z części, którą uczniowie na tym etapie szkoły średniej powinni znać, ale aby odpowiadać dobrze, należało utrwalić tę wiedzę.

– Powszechnie uważa się, że chemia i biologia nie należą do przedmiotów najłatwiejszych, tym bardziej zasługujecie na słowa uznania oraz nagrody. Niech będą one dla was podziękowaniem za ciężką pracę oraz motywacją do samodoskonalenia ~ Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski

Wygrała Patrycja Niewieczerzał, która otrzymała czek na 250 złotych, druga była Aleksandra Dawidziak, która dostała czek w wysokości 150 złotych, a trzecia plasowała się Maria Muszalak, która otrzymała czek na 100 złotych.

Również w „Kochanku” odbył się XIII Powiatowy Konkurs Fotograficzny pn.: „Zjawiska fizyczne w obiektywie”. Uczestnicy mieli za zadanie sfotografować swoje obserwacje w środowisku lub przeprowadzone eksperymenty według praw chemii, lub fizyki. Laureatami konkursu zostało aż 13 osób.

W kategorii, gdzie jury oceniało na podstawie fotografii przedstawiającej zjawisko fizyczne zachodzące w przyrodzie wygrała Aleksandra Telążka, druga była Karolina Szymańska, a trzecia Iga Struzik.

Z kolei w kategorii, gdzie należało uchwycić na zdjęciu, obserwację przeprowadzonego doświadczenia zwyciężyła Julia Topolska, na drugim miejscu uplasowała się Wiktoria Posmyk, a na najniższym stopniu podium znalazł się Jakub Kocałek.

Wyróżniono: Natalię Rogozińską, Martę Sokołowską, Zuzannę Dziamską, Jakuba Szuberta, Dawida Gaszewskiego, Adę Pisarek oraz Sylwię Chójka.

Najlepsi otrzymali puchary, czeki, dyplomy oraz drobne upominki z rąk starosty bełchatowskiego Doroty Pędziwiatr, dyrektor II LO im. Jana Kochanowskiego w Bełchatowie Anity Szymczyk-Trawińskiej orz naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Bełchatowie Agnieszki Wasilewskiej.

„Ekonomik” również organizował konkursy

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 im. Romualda Traugutta zorganizowano konkursy o tematyce wokalnej, literackiej i fotograficznej.

Jako pierwszy podsumowano Powiatowy Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Top of the Pops”, który ma już blisko 10-letnią historię. Ten konkurs cieszy się zawsze dużym zainteresowaniem.

– To był także mój ulubiony konkurs w czasie, kiedy pracowałam w tej szkole ~ Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski

Zwyciężyła Gabriela Zatorska, która śpiewała utwór pt.: „All I ask” autorstwa Adele otrzymując czek na 250 złotych, druga była Amelia Przyłucka z czekiem 150 złotych, a trzecia Zuzanna Rychlik, która otrzymała czek na 100 złotych.

Drugi konkurs organizowany przez „Ekonomika” to XVI Powiatowy Konkurs Poetycki „Moje pierwsze strofy”, gdzie nadesłano do oceny 14 wierszy.

– „Jak wygląda Nadzieja? Inaczej, niż sądzicie. Nadzieja jest piękna. Żadna miss świata się jej nie równa. Można powiedzieć, ze to ideał – w każdym najmniejszym elemencie, niczym niesplamiona ani niezniszczona, prawdziwa perfekcja (…).” – tak brzmiał zwycięski wiersz Anny Kaczmarek pt.: „Nadzieja”

Ponadto zwyciężczyni napisała też wiersz pt.: „Sobota i niedziela”. Druga była Zuzanna Kościańska, a trzecia Oliwia Staniszewska. Wyróżnione zostały: Marta Odomirska i Zuzanna Siewiera. Dziewczęta na podium otrzymały kolejno czeki na kwotę: 250, 150 i 100 złotych.

– Warto korzystać z każdej okazji, by oderwać się od ekranu komputera czy telewizora. Warto rozwijać swoje zainteresowania. Wierzę, że nagrody od samorządu powiatowego są dla was także dużą motywacją do działania ~ Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski

Trzecim konkursem w „Ekonomiku” był VIII Powiatowy Konkurs Fotograficzny noszący tematykę „Miejsca w Bełchatowie, których nie znamy”. Tutaj uczestnicy wykonywali piękne zdjęcia. Zwyciężyła Marta Rogut, druga była Marta Pejga, a trzecia Amelia Kołomycka. Wszystkie dziewczęta otrzymały również czeki pieniężne.

– Gratuluję inwencji i estetycznej wrażliwości, którą autorom zdjęć udało się pokazać na swoich pracach. Mam nadzieję, że udział w konkursie był dla was także miłym przeżyciem, dzięki któremu mogliście oderwać się od komputerów, przebywając na świeżym powietrzu w poszukiwaniu pięknych krajobrazów w najbliższej okolicy ~ Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski

W dekoracji laureatów konkursów organizowanych przez ZSP nr 2 im. Romualda Traugutta brała udział dyrektor placówki Irmina Wojciechowska oraz naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Bełchatowie Agnieszka Wasilewska, oraz starosta bełchatowski Dorota Pędziwiatr.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=3800689613383399&id=115289195256811

Rusza nabór do kosmicznego projektu w „Energetyku”

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie realizuje projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 pn.: „Kosmiczna wiedza II – kursy i szkolenia w ZSP nr 1 w Bełchatowie”.

Oferta jest skierowana do uczniów klas III i IV Technikum Energetycznego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. gen. Ludwika Czyżewskiego w Bełchatowie na kierunkach technik: elektronik, elektryk, informatyk, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i pojazdów samochodowych.

W ramach projektu będą realizowane kursy zawodowe SEP zakończone egzaminem, specjalistyczne szkolenie IPC, czyli zaawansowane metody lutowania i naprawy pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej, które potwierdzone będą międzynarodowym certyfikatem ukończenia oraz staże zawodowe ze stypendium w wysokości 1800 złotych brutto dla każdego ucznia.

Ta oferta to szansa dla 40 uczniów, którzy mogą całkowicie za darmo podnieść kwalifikacje. Termin rekrutacji upływa 30 kwietnia tego roku. W przypadku nieuzyskania wymaganej liczby uczestników rekrutacja może zostać przedłużona. O fakcie wzięcia udziału w projekcie będą też decydować kwestie dochodowe.

O naborze nieco więcej można dowiedzieć się TUTAJ.

Ponadto TUTAJ można znaleźć załączniki do dokumentów, które wypełnione można składać w sekretariacie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. gen. Ludwika Czyżewskiego przy ul. Czaplinieckiej 96 w Bełchatowie. Nabór kolejnych 40 uczniów przewidziano na początku 2022 roku.

Przeczytaj także:

Uczeń „Kochanka” najlepszy z wiedzy o społeczeństwie

Utalentowani uczniowie prezentowali swoją wiedzę i umiejętności (ZDJĘCIA)

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości