czwartek, 23 maja 2024

Rozpoczyna się budowa ostatniego odcinka A1. Będą utrudnienia

Udostępnij

W czwartek (26 września) rozpocznie się budowa ostatniego odcinka A1. To jednocześnie najdłuższy odcinek, jaki zostanie wybudowany. Prace drogowców oznaczają spore utrudnienia dla kierowców między Piotrkowem Trybunalskim a Kamieńskiem. GDDKiA apeluje o zachowanie ostrożności i stosowanie się do wprowadzonego oznakowania.

Budowa ostatniego odcinka A1

Inwestycją zajmuje się firma Mirbud SA. Od czwartku drogowcy rozpoczną prace na 24-kilometrowym fragmencie „B” autostrady A1. Pierwszym etapem prac będzie przełożenie ruchu z jezdni prowadzącej w kierunku Łodzi na jezdnię w stronę Katowic. Oznacza to, że w tym czasie ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią zachodnią, czyli tą, którą w normalnych warunkach kierowcy jadą do Katowic.

Następnie, po zamknięciu jezdni wschodniej, zaczną się na niej prace rozbiórkowe. Ruch na tym 24-kilometrowym odcinku będzie odbywał się tak, jak w przypadku pozostałych odcinków będących w budowie – w układzie 2+1.

Dwa pasy ruchu wyznaczono dla jadących w kierunku południowym, a jeden dla jadących na północ. Przejazd z jednej jezdni na drugą będzie konieczny jedynie na granicy odcinków A i B na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego.

mówi MARCIN ZALEWSKI, rzecznik GDDKiA w Łodzi

Kierowcy powinni szczególnie uważać, ponieważ rozpoczęcie robót na odcinku „B” oznacza, że cały, ponad 64-kilometrowy odcinek A1 i DK1, od węzła Tuszyn do granicy z województwem śląskim, będzie placem budowy.

Kiedy pojedziemy nową A1

Fragment „A” (od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski – 15,9 km) za 478,9 mln zł brutto zrealizuje konsorcjum firm Budimex – Strabag. Te same firmy za 573,1 mln zł brutto wybudują odcinek „C” (od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko – 16,7 km), a odcinek „D” (od Radomska do granicy z woj. śląskim – 7 km) za 338,25 mln zł brutto wykona firma PUT Intercor.

Te fragmenty trasy, zgodnie z zawartymi kontraktami, mają być gotowe w 2022 roku. Z kolei wartość kontraktu na ostatni odcinek A1 to 857 mln zł brutto. W kwietniu podpisano umowę na realizację, a firma ma na to 32 miesiące.

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości