wtorek, 21 maja 2024

Rozbiórka kościoła w Mileszkach. Na gruzach wybudują nowy i będą go postarzać

Udostępnij

Zaczęła się rozbiórka kościoła w Mileszkach. Budynek po pożarze w 2015 roku nie nadawał się nawet do przebudowy. Nowy kościół powstanie na gruzach, a drewno, z którego zostanie wbudowany, będzie mechanicznie postarzone. Inwestycja ma kosztować około 10 milionów złotych, parafianom udało się zebrać połowę potrzebnej kwoty.

Pożar kościoła w Mileszkach

Kościół stanął w płomieniach około godziny 4 rano, 31 sierpnia 2015 roku. Prawdopodobną przyczyną była wadliwa instalacja elektryczna. Pożar objął cały kościół w Mileszkach, ale najbardziej ucierpiały dach i ściany. Nie udało się też uratować większej części wyposażenia kościoła.

Kościół w Mileszkach był zabytkowy. By można było rozpocząć odbudowę świątyni konieczne były zgody konserwatora zabytków i prace archeologiczne. Ze zgliszczy ma powstać nowy, ale podobny do poprzedniego kościół.

Oczekuję z tęsknotą, że wreszcie ten obiekt zostanie odbudowany, bo będzie to dokładna rekonstrukcja tego kościoła, który spłonął. Jednocześnie jesteśmy na tyle małą wspólnotą, że nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić, dlatego każde wsparcie i ze strony województwa, ale też ze strony ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, jest dla nas bardzo dużą pomocą. ks. ROMAN KURZDYM
proboszcz parafii pw. św. Doroty w Mileszkach

Rozbiórka kościoła w Mileszkach

Rozbiórka kościoła w Mileszkach prowadzona jest od kilku dni. Firma, która tym się zajmuje, oczyszcza budynek z elementów, które nie nadają się do odbudowy. Nie wszystkie bowiem elementy zostaną zniszczone. Zabytkowe płytki czy belki prezbiterium zostaną ponowne wykorzystane w nowym kościele.

Jeśli nic nie zatrzyma prac konserwatorskich i budowlanych, inwestycja odbudowy kościoła powinna rozpocząć się wiosną 2021 roku.

Inwestycja została dofinansowana przez samorząd województwa łódzkiego. 75 tysięcy złotych z tego źródła to jednak tylko niewielka część potrzebnej kwoty. Parafianie zebrali na razie połowę tego, ile potrzeba. A potrzeba wiele, bo sama odbudowa to koszt około 5 mln złotych, drugie tyle to koszty wyposażenia kościoła.

Pożar kościoła w mileszkach

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości