Ptasia grypa pojawiła się w gminie Drużbice na terenie powiatu bełchatowskiego. W jednym z gospodarstw w Suchcicach przeprowadzono odpowiednie badania, które wykazał, że w pobranym materiale z kilkunastu kur niosek wykryto wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8. Z tego powodu w gminie Bełchatów zakazano handlu drobiem i innym ptactwem na targowisku w Zawadach, a w gminie Zelów w kilku miejscowościach umieszczono tablice informujące o zagrożonym obszarze.
W Suchcicach została wykryta ptasia grypa
W ostatnim czasie Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie poinformował o bieżącej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się wirusa wśród zwierząt. W Suchcicach na terenie gminy Drużbice w powiecie bełchatowskim w jednym z gospodarstw pobrano próbki do badań w kierunku HPAI od kilkunastu kur niosek.
Wyniki potwierdziły, że w pobranym materiale znajduje się wirus. Ptasia grypa to wysoce zjadliwa choroba ptaków H5N8. Jak informuje bełchatowski Powiatowy Inspektorat Weterynarii, kury przed padnięciem były osowiałe, a wcześniej przestały pić i jeść.
– Dodatkowym objawem było zasinienia dzwonków i grzebieni a tuż przed padnięciem wystąpiła u nich zauważalna nerwowość ~ czytamy na stronie bełchatowskiego starostwa
Z tego powodu w Zawadach na terenie gminy Bełchatów od poniedziałku, 19 kwietnia aż do odwołania zabroniono handlu drobiem i innym ptactwem na targowisku gminnym “Mój Rynek”. Zareagowała też gmina Zelów, gdzie w strefie zagrożenia w takich miejscowościach jak: Grabostów, Kolonia Ostoja, Marszywiec i Ostoja umieszczono tablice informacyjne o treści: “UWAGA! PTASIA GRYPA Obszar zagrożony”.
Na ten moment w gminie Zelów nie odnotowano żadnego przypadku ptasiej grypy, ale właściciele drobiu są proszeni o zabezpieczenie i obserwowanie zwierząt.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=4180814998630231&id=452858958092539
Ptasia grypa należy do chorób z listy Światowej Organizacji Zwierząt, która jest uznawana za niezwykle zakaźną i zaraźliwą chorobę wirusową drobiu, która może do 100% spowodować śmiertelność drobiu i innego ptactwa. Chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A. Ma ona związek z migracją przez teren Polski dzikich ptaków drapieżnych i blaszkodziobych, które przenoszą wirusa. Szczególnie często ptasia grypa jest przenoszona przez gatunki ze środowiska wodnego, czyli gęsi, dzikie kaczki, czy łabędzie. Drób może ulec zakażeniu gdy korzysta np. z tych samych zbiorników wodnych co zakażone ptactwo.
Wirus H5N8 może utrzymywać się w kurniku nawet ponad miesiąc, a więc gdy pojawią się podejrzenia, że drób może być zakażony, należy odpowiednio wyczyścić, odkazić i zabezpieczyć pomieszczenie, sprzęt, i nawóz. Ptasia grypa może być odstraszona przez różnego rodzaju detergenty i środki dezynfekcji, które łatwo można nabyć w obecnych czasach. Ponadto wirus jest też niszczony w trakcie smażenia i gotowania.
Ludzie w kontakcie z zakażonym drobiem powinni dotrzymać prawidłowej higieny mimo tego, że ptasia grypa nie jest chorobotwórcza dla człowieka. Do tej pory nie wynaleziono skutecznych leków na tego wirusa. Jedynym wyjściem z sytuacji jest likwidacja zakażonych stad.
– Drób należy utrzymywać w sposób bezwzględnie uniemożliwiający kontakt z dzikimi ptakami, miejscami ich bytowania oraz trzeba zaostrzyć zasady bioasekuracji w gospodarstwach ~ informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Bełchatowie
Jak zakażony drób i ptactwo wydala wirusa w dużych ilościach? Oto przykłady:
- w wydzielinie z oczu,
- wydychanym powietrzem,
- w wydzielinie z dróg oddechowych,
- w kale.
Jak chronić zwierzęta w swoim gospodarstwie przed zakażeniem wirusem wysoce zjadliwej grypy ptatków (HPAI)?
- nie wolno karmić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich,
- należy pozostawiać ptaki w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu,
- nie wykorzystywać do pojenia drobiu wody ze zbiorników, do których mają dostęp dzikie ptaki,
- po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
- w przypadku wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu stosować odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do tego celu,
- stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób oraz przy wjazdach i wyjazdach z gospodarstwa,
- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób oraz paszę przed dostępem zwierząt dzikich, w tym ptaków,
- obserwować stan zdrowia ptaków, a o wszelkich niepokojących objawach natychmiast powiadomić lekarza weterynarii.
Przeczytaj także:
Odcinek ulicy Zamoście do remontu. Ruszyły prace (ZDJĘCIA)
Czołowe zderzenie fiata z BMW w Wadlewie. Dwie poszkodowane osoby trafiły do szpitali (ZDJĘCIA)