wtorek, 23 lipca 2024

Zawalone kamienice przy Rewolucji będą odbudowane. Wielka inwestycja w Łodzi

Udostępnij

Zawalone kamienice przy Rewolucji w Łodzi zostaną odbudowane. Wielką inwestycję ogłosili łódzcy urzędnicy. W budynkach będą lokale komunalne i usługowe. Rewitalizacja w tym rejonie to nie tylko kamienice przy ulicy Rewolucji 29 i 31.

Zawalone kamienice jak nowe

W Łodzi już trwa odbudowa zabytkowej kamienicy przy ulicy Rewolucji 1905 r. 29, ale już niebawem rozpocznie się kolejna inwestycja. Miasto poinformowało o wybraniu wykonawcy odbudowy sąsiadującej kamienicy – pod numerem 31. Obie kamienice częściowo zawaliły się podczas prób remontu w 2019 roku.

Już możemy podziwiać niezwykłą elewację kamienicy pod numerem 29. Każdy odsłonięty podczas skuwania tynku detal został zachowany i odrestaurowany, a brakujące elementy odtworzone. Po remoncie zostanie urządzone podwórko z ławkami, zielonymi rabatami, krzewami, trawnikiem i szpalerem jaśminowym. mówi HANNA ZDANOWSKA, prezydent Łodzi

Kamienica przy ul. Rewolucji 29 jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego remont odbywa się pod nadzorem konserwatorskim. Została wybudowana w 1894 roku, jako mieszkalna i taką funkcję będzie miała nadal. We wrześniu 2019 roku, gdy obiekt opuścili lokatorzy i trwały w nim prace, doszło do zawalenia stropów.

Kilka tygodni po tym zdarzeniu zawaliła się także ściana przylegającego do niej budynku pod numerem 31. Pochodząca z roku 1890 kamienica Mojżesza Konchina w 1923 roku nadbudowana została o trzecie piętro wraz z poddaszem.

Z rudery do porełki

W nieruchomości pod numerem 29 trwają obecnie roboty wewnątrz budynku – tynkowanie klatek schodowych, wykonanie ścianek działowych i sufitów. Częściowo pomalowana została elewacja budynku. W kolejnym miesiącu planowane jest wykonanie podłóg, prace glazurnicze i montaż drzwi. Wykonawca rozpoczyna odbudowę fragmentu oficyny i zagospodarowanie podwórka kamienicy.

Od ubiegłego roku kompleksowo remontujemy kolejne budynki przy ul. Rewolucji 1905 r. pod numerami 13, 15 i 17. Powstaną w nich 52 wygodne i przestronne mieszkania komunalne, pięć lokali dla mikroprzedsiębiorców i dwie świetlice artystyczne z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami. Wszystkie budynki podłączone będą do centralnego ogrzewania, wymienione zostaną instalacje elektryczna, wodna i gazowa. mówi AGNIESZKA KOWALEWSKA-WÓJCIK, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł. Remont budynków zostanie zakończony pod koniec 2021 roku.


Zawalone kamienice w łodzi 2

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości

Nie możesz kopiować zawartości tej strony. Wszystkie prezentowane treści podlegają ochronie prawa autorskiego, a ich właścicielem jest wydawca Wiadomosci-Lodz.pl

P