czwartek, 23 maja 2024

Promienniki ciepła na podczerwień – jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Udostępnij

Elektryczne promienniki to urządzenia działające na podobnej zasadzie jak słońce. Promienie słoneczne nie ogrzeją nas, kiedy schowamy się w cieniu, natomiast gdy jesteśmy w ich zasięgu, poczujemy błogie ciepło nawet w chłodny dzień. Promienniki ciepła działają w ten sam sposób.

W jaki sposób promienniki ciepła nas ogrzeją?

Promienniki elektryczne emitują krótkie fale podczerwone, które docierają do wszystkich obiektów w zasięgu urządzenia, więc promiennik ogrzeje nas, meble, ściany czy posadzki, a wszystko to bez podnoszenia temperatury powietrza. Dzięki temu uzyskany komfort cieplny jest o wiele przyjemniejszy i zdrowszy. Dodatkowo promienniki podczerwieni ogrzeją nas w kilka sekund, co w przypadku tradycyjnych form ogrzewania jest praktycznie niemożliwe.

Kobieta na rowerku treningowym scaled

Promienniki podczerwieni – plusy i minusy

Promienniki ciepła to technologia zachwycająca wieloma zaletami. Największym plusem promienników podczerwieni jest sam sposób ich działania. Emitowane fale podczerwone ogrzewają nas oraz wszelkie obiekty w swoim zasięgu, nie wpływając na temperaturę powietrza – jest to niesamowicie przyjemny komfort grzewczy, którego nie zastąpi nam żaden inny system ogrzewania.

Dodatkowo unikamy w ten sposób naturalnej cyrkulacji powietrza, która sprawia, że kurz i inne zanieczyszczenia unoszą się w górę, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Promienniki podczerwieni gwarantują nam błogie ciepło w bezpieczny i prozdrowotny dla naszego organizmu sposób.

Niewątpliwe ogromną zaletą jest również szybkość działania urządzenia. Promiennik podczerwieni potrzebuje kilku sekund, aby nas ogrzać. Promienniki podczerwieni są niezwykle komfortowe i łatwe w użytku.

Bardzo dużym plusem jest również fakt, że promienniki ciepła doskonale sprawdzają się do ogrzewania tarasów czy balkonów. Żaden inny system ogrzewania nie jest w stanie zapewnić nam komfortowych warunków na zewnątrz.

Jeśli chodzi o promienniki ciepła, sprawa ma się całkowicie inaczej, ponieważ – dzięki sposobowi ich działania – ogrzeją nas tak samo skutecznie na naszym tarasie nawet w najchłodniejszy dzień. Promiennik podczerwieni to sposób na całoroczny sezon grillowy.

Promiennik ciepla na podczerwien

Promienniki podczerwieni w użytku domowym. Wykorzystanie podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń

Na początek musimy sobie zdać sprawę z tego, że promienniki podczerwieni mogą być jedynie dodatkiem do już obecnego systemu grzewczego. Szczególnie warto zainwestować w promienniki podczerwieni, jeśli nasz dom wyposażony jest w panele fotowoltaiczne, ponieważ znacząco obniżymy koszty ogrzewania, a dodatkowo ułatwimy sobie wiele rzeczy.

Promienniki podczerwieni doskonale sprawdzą się do dogrzania łazienki, garażu czy komórki. W przypadku łazienki dodatkowego ciepła potrzebujemy czasami nawet przez cały rok – kąpiel w zimnej łazience, tym bardziej w sytuacji, kiedy mamy dzieci, jest raczej nieprzyjemnym doświadczeniem

Rozpalanie w piecu dla tego jednego pomieszczenia mija się z celem, a z drugiej strony chcemy zapewnić jak najlepsze warunki naszej rodzinie. Rozwiązaniem tego problemu są promienniki podczerwieni – urządzenia te działają w jednym konkretnym miejscu, dzięki czemu możemy uruchomić je podczas kąpieli. W ten sposób unikniemy konieczności ogrzewania całego domu, co korzystnie wpłynie na nasze finanse.

Kolejnym miejscem, w którym zastosowanie promienników podczerwieni przyniesie nam wiele korzyści, jest garaż. Powierzchnia garażu zwykle nie jest ogrzewana z prostej przyczyny – po prostu się to nie opłaca. Jednak ciepła w garażu brakuje zawsze podczas majsterkowania czy innych prac.

W tym miejscu doskonale sprawdzą się promienniki podczerwieni, które dogrzeją nas wtedy, kiedy tylko będziemy tego potrzebować, bez zbędnego zużywania energii na całe pomieszczenie. Ciepło emitowane przez urządzenie dociera bezpośrednio do nas, dzięki czemu w tego typu przestrzeniach promiennik podczerwieni staje się niezwykle efektywnym rozwiązaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z irsystem.pl

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości