czwartek, 23 maja 2024

Regeneracja siłowników hydraulicznych – istotne elementy siłownika i etapy naprawy

Udostępnij

Siłowniki hydrauliczne są stosowane głównie w koparkach, wywrotkach, sprzętach rolniczych czy produkcyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie mają za zadanie podnosić i opuszczać jakiś element maszyny. Są one przystosowane do dźwigania ciężkich ładunków czy pracy wśród przeróżnych zabrudzeń z zewnątrz, takich jak np. piasek. Trzeba o nie odpowiednio dbać, aby służyły nam przez długi czas.

Okresowe kontrole zdecydowanie wydłużą żywotność siłowników hydraulicznych, a nam przyniosą mniej strat finansowych, przestojów w pracy, a także konieczności ciągłej naprawy siłowników. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na uszczelki. Uszczelnienia bardzo szybko podlegają naturalnemu zużyciu, co prowadzi do poważnych awarii. Usterkom często ulega też tłok oraz tłoczysko. Na tłoku mogą pojawić się wżery oraz zarysowania, zaś tłoczysko może zostać uszkodzone przez zniszczone uszczelki pod wpływem zabrudzonego oleju. Tak więc kolejną ważną sprawą, o którą należy zadbać w naszej maszynie, jest ciecz robocza.

Pewnie większość z nas myśli sobie, że to takie proste – wystarczy wlać olej, więc co mogłoby pójść nie tak? Jednak niedopilnowanie kilku szczegółów może przysporzyć nam niemałych problemów. To, o czym trzeba pamiętać, to odpowiednia temperatura cieczy, odpowiednie dopasowanie oleju, jego termin przydatności do użycia, a także to, aby nie był zanieczyszczony. Tych kilka prostych zasad uchroni nas od długich przestojów w pracy i niepotrzebnych wydatków na naprawę siłowników hydraulicznych.

Jak powinna być przeprowadzona regeneracja siłowników hydraulicznych, a co jest często pomijane?

Każda regeneracja siłowników hydraulicznych powinna zacząć się od określenia problemu. W tym celu serwisanci rozbierają siłownik hydrauliczny na poszczególne części, czyszczą go i dokładnie oglądają każdy element. Po odnalezieniu miejsca uszkodzenia określają obszar niezbędnych prac. W tym momencie zakres prac powinien zostać nam przedstawiony. Jest to jednak często pomijane, więc warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas wybierania serwisu maszyn budowlanych.

Mając potwierdzenie koniecznych do wykonania działań, w razie jakiegokolwiek problemu będziemy mogli łatwo dowieść swoich racji. W przeciwnym razie ciężko będzie nam wykłócać się z serwisem, czy faktycznie dana naprawa była niezbędna i czy wykonane zostało to, za co zapłaciliśmy. Następnie fachowcy przechodzą do pracy.

Silowniki5

Dobry serwisant będzie pamiętał o tym, żeby za każdym razem wymienić wszystkie uszczelnienia. Regeneracja siłowników hydraulicznych obejmuje także chromowanie i szlifowanie tłoczysk. Wszystkie te zabiegi pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie podzespołu przez długi czas. Na koniec prac serwisanci przechodzą do przetestowania siłownika hydraulicznego. Jest to kolejny bardzo często pomijany etap, ponieważ nie każdy serwis ma w swoim warsztacie stację diagnostyczną.

Warto więc wybrać taki, który nam to zapewni. Dzięki testom nasz siłownik hydrauliczny zostanie sprawdzony pod maksymalnym obciążeniem i będziemy mieli pewność, że wszystko działa jak należy.

Gdzie dokonać regeneracji – serwisy siłowników hydraulicznych

Kiedy wiemy już, co i jak powinno być wykonane, musimy znaleźć serwis, który w swojej ofercie będzie miał wszystkie te usługi. Podstawową sprawą, o której musimy pamiętać, jest to, żeby nie kierować się ceną. Często w życiu zdarza nam się, że kupimy coś taniego, co po chwili się psuje, więc wracamy do sklepu i tym razem wybieramy droższy, ale lepszej jakości odpowiednik.

Tak samo jest z siłownikami hydraulicznymi. Szukając taniego serwisu i tanich materiałów, możemy tylko stracić pieniądze. Decydując się jednak na droższą opcję, będziemy mieli gwarancję, że nasz siłownik hydrauliczny będzie sprawny przez wiele lat, co uchroni nas przed częstymi awariami. Szukając firmy, powinniśmy również opierać się na opiniach klientów.

Silowniki6

Warto dowiedzieć się, jak wygląda obsługa klienta, u jakich producentów firma zamawia materiały oraz jakie ma doświadczenie z regeneracją siłowników hydraulicznych. W taki sposób na pewno znajdziemy serwis spełniający wszystkie nasze oczekiwania i kompleksowo zajmujący się regeneracją siłowników hydraulicznych.

Wartym uwagi elementem są także firmy, które oferują dojazd do miejsca zdarzenia. Zapewni to nam sprawne usunięcie awarii i szybki powrót do pracy.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych hydroserwishs.pl

Komentarze Facebook
REKLAMA

Czytaj więcej

Wiadomości